Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Binky-palvelussa kukaan ei huomaa julkaisujasi – auttaa some-riippuvaisia

Binky on täynnä yhdentekeviä kuvia, joiden jakaminen ja tykkääminen eivät näy kenellekään.
Binky on täynnä yhdentekeviä kuvia, joiden jakaminen ja tykkääminen eivät näy kenellekään.Apple / Dan Kurtz
Julkaistu 28.06.2017 15:27

MTV LIFESTYLE

Binky on sosiaalisen median palvelu, joka antaa some-riippuvaisille tekemistä. Palvelussa tehdyt päivitykset eivät näy muille käyttäjille mitenkään.

Sovelluskehittäjä Dan Kurtz kehitti Binky-palvelun huomattuaan oman sosiaalisen median noidankehänsä – selattuaan läpi päivitykset Facebookissa, hän sulki palvelun ja tajusi, että ei muistanut mitään näkemäänsä.

Siksi hän päätti kehittää sosiaalisen median palvelun, jossa tyhjänpäiväisiltä tuntuvat päivitykset korvataan vielä yhdentekevämmillä päivityksillä. Tämä tuntui hänestä yhtä kiinnostavalta sisällöltä.

Kun Binkyn lataa sovelluskaupasta ja asentaa mobiililaitteelle, ei palvelu vaadi kirjautumaan tai edes luomaan käyttäjätiliä. Binky käynnistetään ja se on täytetty valmiiksi täysin satunnaisilla sisällöllä – sen syöte on vain tekijänoikeuksista vapaita kuvia ruoasta, eläimistä ja kaikesta muusta, joka ei loukkaa ketään.

Syötteen kuvia voi merkitä suosikeiksi, jakaa ja kommentoida, mutta sillä ei ole mitään vaikutusta mihinkään. Yksikään käyttäjä ei koskaan näe, mitä muut käyttäjät tekevät palvelussa.

Joku saattaakin miettiä, onko Binky itseasiassa vain käytännön vitsi. Binky toimiikin tavallaan some-tuttina niille, jotka tarvitsevat jotain tekemistä sosiaalisen median vieroitusoireiden iskiessä. Palvelusta ei tosin ole hyötyä niille, jotka tarvitsevat sosiaalista mediaa mainostamiseen tai yhteiskunnallisten asioiden esille nostamiseen.

Toistaiseksi Binky on saatavilla vain iOS-laitteille Applen sovelluskaupasta.

Lähde: Forbes

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Mikä ihmeen BeReal? Näin suosittu sovellus toimiiInstagram luopumassa miljoonia käyttäjiä raivostuttaneesta ominaisuudesta? Firman työntekijän paljastus antaa toivoaMikä ihme on Instagramin korvike, Vero? Tämä sinun pitää sovelluksesta tietääLähditkö tähän "Instagram"-villitykseen mukaan? F-Securen somejohtaja varoittaa seurauksista blogissaan: "Mikäli annat edes hetkeksi luvan"Söpöä vai painajaismaista – tämä selfie-sovellus on nyt hitti maailmallaFacebookilta uusi sovellus – mukaan ei huolita yli 21-vuotiaita
SovelluksetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sovellukset
  • 13.9.07:33
    Koirat

    Ville kehitti ratkaisun koiranomistajien kesto-ongelmaan

  • 15.8.09:13
    Verkkohuijaukset

    Käytätkö Telegramia? Varo, ettei tämä huijaus mene läpi!

  • 13.8.09:01
    Tinder

    Tapasitteko deittisovelluksessa? Voi olla huono juttu

  • 12.7.12:41
    Linnut

    Kännykkäsovellus muuttaa lintubongausta – auttaa tutkijoita ennustamaan lintujen esiintymistä

  • 8.7.19:30
    Rakkaus

    Nettideittaajaa vaanii jatkuva "karkkikauppaefekti" – näin toimivat Tinderin suomalaiset haastajat