Suomalainen jalkapallolegenda Atik Ismail odottaa suurella innolla HJK:n ja Turkin suurseuran Besiktasin kohtaamista Eurooppa-liigassa.
- Tosi upea asia. Molempiin minulla on suuri rakkaus, mustavalkoiseen Besiktasiin ja sinivalkoiseen HJK:hon. Tämä on unelmapari ainakin meikäläiselle, Ismail hehkuttaa.
HJK:n kasvatti edusti Besiktasia kaudella 1978-79.
- Kulttuuri Turkissa oli ja on tänäkin päivänä upea. Varsinkin paikallisottelut olivat elämyksiä. Galatasarayn ja Besiktasin pelit ovat aina täynnä, Ismail muistelee.
HJK:lla onkin edessä kuumat oltavat tiistaina Istanbulissa.
- Jos Besiktasin faneja katsoo, niin helvetti odottaa. Lähtökohdat ovat äärimmäisen haasteelliset. Tosin kymmenkunta vuotta sitten Suomen maajoukkue kävi hakemassa Turkista 3-1-voiton.
Euroopan huippuseuroista tuttuja kasvoja vilisevä Besiktas on satsannut suurella rahalla alkavaan kauteen.
- Siellä on hirveän kovat paineet. Ne ovat ostaneet sinne Ricardo Quaresman ja Gutin, ja siellä on sikäläisiäkin kovia pelaajia. Satavuotiaalla Besiktasilla on kovat paineet voittaa nämä matsit. Kotijoukkueen kannattajat vaativat suurinumeroista voittoa, Atik tietää.
Panokset ovat kovat, sillä otteluparin voittaja etenee Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen.
- Osalla Klubin pelaajista on aika paljon kansainvälistä kokemusta. Se on näissä matseissa äärettömän tärkeää. Hienointa olisi, jos Klubi saisi tehtyä siellä vierasmaalin.
Futislegendan sydän sykkii kotikatsomossa kaikesta huolimatta enemmän HJK:lle.
- Parikymmentä vuotta Klubissa ja yksi Besiktasissa, niin on siinä pikkuisen eroa, Atik naurahti.
Katsomo.fi: Atik Ismail muistelee Besiktas-aikoja
Sumo video id