Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Ben Blood vältti jälleen pelikiellon – kurinpito kuvaili temppua ”rottailuksi”

0:42Ben Blood jälleen kurinpidon pöydälle Eemeli Suomeen kohdistuvasta rusikoinnistaVideo: Ben Blood jälleen kurinpidon pöydälle Eemeli Suomeen kohdistuvasta rusikoinnistaPhotomotion / All Over Press
Julkaistu 07.04.2023 21:49
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Pelicansin Ben Blood ei saanut pelikieltoa myöskään tapauksesta, jossa hän iski polvellaan Ilveksen Eemeli Suomea selkään.

Tilanne tapahtui torstain Ilves–Pelicans-välieräottelussa. Suomi makasi jäässä, kun Blood painoi polvellaan häntä selkään.

Liigan tilannehuone vei tapauksen eteenpäin, koska se määritti osaltaan polvitaklauksen merkistön.

– Bloodin toinen polvi on Suomen pelihousujen kohdalla ja toinen selän kohdalla. Kurinpitodelegaatio katsoo, että Bloodin teko on sinänsä sääntöjen harmaalla oleva epäurheilijamainen ns. rottailu. Toisaalta delegaatio katsoo, että Bloodin painonsiirrolla aiheuttama paine Suomen selkään ei ole kovin merkittävä, kurinpidon raportissa selostetaan.

– Kurinpitodelegaatio toteaa, ettei Bloodin tilanteessa ole sellaista vastustajan piittaamatonta vaarantamista, josta tulisi määrätä pelikieltoa, päätös kuuluu.

Tämän myötä Blood voi pelata lauantaina Pelicansin ja Ilveksen neljännessä välieräottelussa Tampereella. Pelicans johtaa sarjaa voitoin 2–1.

Blood oli jo aiemmin kurinpidon tutkinnassa, kun hän työnsi selästä Ilveksen Eemeli Suomea Lahdessa pelatussa toisessa välieräkamppailussa. Blood vältti myös tuolloin pelikiellon.

AIEMPI PÄÄTÖS: Liigan kurinpito: Ben Bloodille ei pelikieltoa – samainen päätös myös Tapparan Casimir Jürgensille

Lisää aiheesta:

HIFK:n Ilari Melart taklasi päähän – on pelikiellossa vielä joulun jälkeenTPS-tähden telonut Ässät-hyökkääjä pääsi pälkähästä – tämä temppu ei tuonut pelikieltoaLiigalta päätös HPK:n kultakypärän törkytempustaSM-liigan kurinpito eri linjoilla tilannehuoneen kanssa – Tapparan Casimir Jürgensille pelikieltoaLiigan kurinpidolta todella erikoinen päätös – videomateriaali jäi riittämättömäksi, yksi pelikielto tärähti kuitenkinSM-liigassa nähty polvitaklaus toi pelikieltoa – KalPa-tähdelle polvivamma tästä osumasta
LiigaPelicansIlvesJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 21:40
    NHL

    Kaapo Kakosta merkittävä päivitys

  • 21:23
    KooKoo

    Tehtyä maalia ei huomannut kukaan – kiekko löytyi SM-liigahäkistä pelikatkolla

  • 20:56
    Pelicans

    Sami Kapanen tiuski: "Mitä sinä haluat?" – Päästeli sitten harvinaislaatuista kritiikkiä

  • 20:22
    HPK

    Tyly putki katkesi SM-liigan surkeimman vierasjoukkueen kustannuksella – "Karua, jos olisimme taas hävinneet"

  • 20:05
    SaiPa

    Raju näytös – Raimo Helminen tiukkana: "Valehtelevat todella paljon"