Avustaja: Ehkä Annelin Auerin polvia vähän heikotti

Miehensä murhasta käräjäoikeudessa tuomittu Anneli Auer ja hänen asianajajansa Juha Manner hovioikeudessa 18.5.2011. Kuva: Johanna Tuuri/MTV3
Miehensä murhasta käräjäoikeudessa tuomittu Anneli Auer ja hänen asianajajansa Juha Manner hovioikeudessa 18.5.2011. Kuva: Johanna Tuuri/MTV3
Julkaistu 25.05.2011 18:21(Päivitetty 28.05.2011 10:36)
Toimittajan kuva

Johanna Tuuri

johanna.tuuri@mtv.fi

Murhasta epäillyn Anneli Auerin avustaja, asianjaja Juha Manner kertoi olevansa hovioikeuden päätöksestä helpottunut. Vaasan hovioikeus päästi Anneli Auerin vapaalle odottamaan heinäkuussa annettavaa tuomiota.

- Päätös oli tietysti aika yllätys ja harvinaisuus, mutta näinhän sen pitäisi aina tehdä, Manner sanoi MTV:n uutislle.

Anneli Auer asteli Porin oikeustalolta ilman vartijoiden saattoa puolentoista vuoden jälkeen.

- Ehkä siinä vähän polvia heikotti. Tämä tuli hänellekin niin tietysti toivottuna ja positiivisena yllätyksenä, Manner kuvasi.

Väsymys kuului myös Mannerin kommenteissa loppulausuntopäivän jälkeen. Hovioikeudessa asiaa on puitu kolme viikkoa. Käräjäoikeudessa puitiin kuukausi.

- Hän (Auer) on tässä asiassa syytön. En halua käydä enempää läpi tätä oikeudenkäyntiä, kun oikeudenkäynti on päättynyt. Nyt on aika rauhoittua tästä asiasta, Manner sanoi.

Syyttäjä Jarmo Valkaman mukaan tämänpäiväinen saattaa ennakoida vapauttavaa päätöstä.

Vaasan hovioikeus antaa tuomion asiassa 1. heinäkuuta.

Hovioikeus laski Anneli Auerin vapaalle

Auerin puolustus: Syyttäjän pitää näyttää toteen

Ulvila-jutussa loppulausunnot - syyttäjä vetosi epätodennäköisyyksiin

Tuoreimmat aiheesta

Rikos