Ammattinyrkkeilijä Amin Asikainen vakuuttaa, ettei epäile omaa iskukestävyyttään huolimatta edellisen ottelunsa päättymisestä ensimmäisen erän tyrmäystappioon.
Viime vuoden syyskuussa Matthew Macklin löi Asikaisen keskeytyskuntoon 2 minuutin ja 34 sekunnin jälkeen.
- Minun muistini ei pätkinyt siinä Machesterin matsissa. Muistan tapahtumat ihan hyvin. Muistan ihan tarkkaan sen vasemman koukun, joka tuli minun oikean käden tipahtamisen johdosta suoraan leukaani, Asikainen kertoi tiistaina MTV3:lle.
- En voi sanoa, että minulla oli siinä lasileuka. Se oli niin kova lyönti, siinä oli täysi voima takana ja se osui nappiin. Siinä oli molemmilla täydet voimat tallella, mutta se oli liian paha osuma. Sitä ei olisi pitänyt päästää läpi, Asikainen jatkaa.
Asikainen nostaa ottelupainoaan noin neljällä kilolla siirtyessään ylempään keskisarjaan, jonka painoraja on 76,2 kiloa. Jatkossa painonpudotus ei ole enää niin rankkaa kuin keskisarjassa oteltaessa.
- Minulla on ollut paino pitkän aikaa reilusti yli 80 kiloa. Sen vetäminen 72,5 kiloon on tarkoittanut reilua kymmentä kiloa. Painopiste on mennyt siihen painon vetämiseen. Treenaaminen on tullut siinä mukana, jotta saa painoa pois. Nälissään kun treenaa, niin ei siitä ikinä hyvää tulee, Asikainen kertoo.
Asikainen viihtyy uudessa painoluokassaan.
- Motivaation ja korvienvälin pitäisi toimia paremmin. Treenaaminen on mielekästä, kun ei tarvitse koko ajan ajatella sitä syömistä.
Asikaisen paaluottelu Boxing Nightissa MTV3 MAXilla ja Katsomo.fissä suorana lähetyksenä tiistaina 11.5. kello 19:30-23:15.
Katso Asikaisen haastattelu Katsomo.fistä:
Sumo video id