Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiantuntijat hämmästyivät: Beryl-myrskyn voimassa tapahtui harvinainen muutos hengenvaaralliseen suuntaan

Satelliittikuva hurrikaani Berylistä.
Satelliittikuva hurrikaani Berylistä./All Over Press
Julkaistu 30.06.2024 17:51(Päivitetty 30.06.2024 20:57)

MTV UUTISET – STT – AFP

Hirmumyrsky Beryl on äitynyt Atlantin kuluvan myrskykauden ensimmäiseksi hurrikaaniksi. Myrsky on jatkanut vahvistumistaan viisiportaisella Saffir-Simpsonin asteikolla hyvin vaaralliseksi nelosluokan hurrikaaniksi, kertoo Yhdysvaltain kansallinen hurrikaanikeskus (NHC).

Näin voimakkaaksi myräkäksi yltyminen näin aikaisessa vaiheessa hurrikaanikautta on asiantuntijoiden mukaan erittäin harvinaista. Hurrikaanikausi alkaa Atlantilla varhain kesäkuussa ja jatkuu aina marraskuun lopulle.

Nelosluokan hurrikaanissa tuulet puhaltavat ainakin 59 metriä sekunnissa. Trooppisen hirmumyrskyn katsotaan olevan ykköstason hurrikaani, kun tuulen nopeus on vähintään 33 metriä sekunnissa.

NHC:n mukaan hengenvaarallisia tuulia mukanaan tuovan myrskyn odotetaan rantautuvan Karibianmeren Windwardsaarille varhain maanantaina.

Hurrikaaniasiantuntija Michael Lowryn mukaan Atlantilla on kirjattu mittaushistorian aikana ennen heinäkuun ensimmäistä viikkoa vain viisi vähintään kolmosluokkaan äitynyttä hurrikaania.

– Beryl olisi kuudes ja varhaisin näin kaukana idässä trooppisella Atlantilla. Nelos- tai viitosluokan hurrikaania ei ole koskaan havaittu ennen heinäkuun 8. päivää, Lowry sanoo X:ssä.

Tavallisesti ensimmäinen Atlantin hurrikaani tavataan Lowryn mukaan elokuun 11. päivänä ja ensimmäinen kolmosluokan hurrikaani syyskuun alussa.

Hurrikaanikaudesta ennakoidaan poikkeuksellista

NHC varoittaa hurrikaanivaroituksen alaisilla alueilla voivan esiintyä kovia sateita, tulvia sekä hengenvaarallisia tuulia ja myrskyvuoksia.

Keskuksen mukaan Karibialla on annettu hurrikaanivaroitukset Barbadokselle, Saint Luciaan, Grenadaan sekä Saint Vincentiin, Grenadiineille ja Tobagoon.

Yhdysvaltain sää- ja valtamerentutkimusorganisaatio (NOAA) sanoi toukokuun lopulla uskovansa, että tämän vuoden hurrikaanikaudesta tulee poikkeuksellinen. Kolmosluokkaan tai sitäkin voimallisemmaksi yltyviä hurrikaaneja ennustetaan nähtävän jopa seitsemän.

NOAA:n mukaan ennustettujen myrskyjen taustalla ovat ainakin merivesien korkeat lämpötilat Atlantilla sekä Tyynenmeren La Nina -sääilmiöön liittyvät olosuhteet.

Viime vuosina äärimmäiset sääilmiöt ovat yleistyneet ja muuttuneet aiempaa tuhoisammiksi ilmastonmuutoksen vuoksi.

Juttua päivitetty 30.6.2024 kello 20.56: Beryl on voimistunut nopeasti nelosluokan hurrikaaniksi.

Lisää aiheesta:

Tämän vuoksi tuhoisan Beryl-hurrikaanin reitti on pahin mahdollinenTältä näyttää hurrikaanin silmässä – viitosluokkaan voimistunut Beryl vienyt jo kolmen ihmisen hengenEnnätyshurrikaani iski Karibialle: "Ennennäkemätön vuodenaikaan nähden"Atlantilla hurrikaani – voi kasvaa poikkeuksellisen voimakkaaksiMaria voimistui hurrikaaniksi – uhkaa Irman runtelemia alueitaIrma-hurrikaanin voima repii rakennuksia ja puita – "Suomalaisen on vaikea kuvitella, minkälainen voima se on"
Amerikan hurrikaanitSääIlmastonmuutosUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Amerikan hurrikaanit
  • 30.10.18:02
    Myrskyt

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"

  • 29.10.10:53
    Sää

    Tuhoisa Melissa-hurrikaani mullistaa myös Suomen sään: "Jää historiankirjoihin"

  • 28.10.20:21
    Jamaika

    Tästä syystä "viipyilevä" Melissa on erityisen tappava

  • 28.10.15:44
    Jamaika

    Meteorologilta pysäyttävä arvio Melissan raivosta: Suomeen osuessaan kaataisi "kaikki metsät"

  • 28.10.10:31
    Hirmumyrskyt

    Huima näky! Lentäjät kaartoivat Melissan myrskynsilmään