Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Arjen piristykseksi

Chateau Réveillon
Chateau RéveillonCopyright Alma Media Oyj 2001
Julkaistu 23.04.2003 10:51

1999 Chateau Réveillon 39,50 mk

"Pikku-chateau" -viinien perinne heräsi jälleen henkiin Suomessa. Chateau Réveillon ostettiin astiatavarana Ranskan Corbiéresista ja pullotettiin Primalcon tehtailla Rajamäellä. Kuin silloin ennen, 1980-luvulla viiniharrastuksensa aloittanut oitis muistelee.

Astiaviinit tuotiin yleensä Bordeauxista. Hintatason noustua astiaviinit joudutaan hankkimaan aatelismantujen sijaan eteläisestä Ranskasta. Myös Havistran taideviinien ideaa muutettiin samasta syystä: Ranskassa oli vaikea pysytellä jatkuvan hintainflaation vuoksi.

"Pikku-chateau" -ajattelutapa levisi alunperin Suomeen länsinaapurista. Periaatteessahan hyvää viiniä ei bulkkina juurikaan kaupata. Poikkeuksia ovat vain suurimmat ostajat, brittiläiset marketketjut ja pohjoismaiset monopoliyhtiöt. Ne pystyvät hankkimaan halpoja, mutta laadukkaita eriä ja myymään pullotteet kunnon hinta/laatu -suhteella. Alko ei tosin enää pullota EU:n kilpailusäädösten takia. Tehtävä on jäänyt Havistralle.

1999 Chateau Reveillon on väriltään punainen ja hieman kehittynyt. Pistävä tuoksu vaikuttaa kemialliselta, mutta se ei juurikaan häiritse. Keskitäyteläinen, kevyen notkea maku on tuoksua parempi. Viinissä on mukavat hapot, mutta se on myös suomalaiseen makuun helposti juotava.

Perinne elää periaatteidensa mukaisesti. Itse asiassa Réveillon on parempi ostos kuin Havistran liki kymppiä kalliimpi Chateau de Saint-Preignan. Viiniä voisi kokeilla suomalaisten perinneruokien kanssa, esimerkiksi maksakastikkeen tai lihapullien kera. Lasillinen viiniä piristää arkista ateriaa kummasti.

2
2Alma Media Interactive

LihaLihaAlma Media Interactive

SeurusteluunSeurusteluunAlma Media Interactive

(Teksti: Pekka Suorsa)

Lisää aiheesta:

Kuitulisiin liittyy harhakäsitys – Hanna Partanen muistuttaa: "Ei todellakaan valitettavasti niin ole"Työpaikka, parisuhde ja terveys – Juho-Pekka menetti kaiken lyhyessä ajassaInhottavasta silmäongelmasta ei kostutustipoilla pääse eroonYleellisen samppanjapullon historia yllättää: "Ei voi kätkeä pommia"Kuinka kauan avattu glögi säilyy? Vastaus saattaa yllättääTekokuusi vai aito kuusi? "Aidon kuusen kritiikki kohdistuu siihen, että se palvelee vain lyhyen aikaa"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 08:41
    Ravitsemus

    Kuitulisiin liittyy harhakäsitys – Hanna Partanen muistuttaa: "Ei todellakaan valitettavasti niin ole"

  • 06:37
    Asian ytimessä.doc

    Työpaikka, parisuhde ja terveys – Juho-Pekka menetti kaiken lyhyessä ajassa

  • Eilen19:08
    Silmäsairaudet

    Inhottavasta silmäongelmasta ei kostutustipoilla pääse eroon

  • Eilen18:15
    Kuohuviini

    Yleellisen samppanjapullon historia yllättää: "Ei voi kätkeä pommia"

  • Eilen17:15
    Juomat

    Kuinka kauan avattu glögi säilyy? Vastaus saattaa yllättää