Arabisensorit iskivät Catherinen ja Williamin suudelmaan

Katen ja Williamin ensimmäinen suudelma aviparina julkisuudessa.
Monet lehdet jättivät tänään kuvat suudelmasta tyystin julkaisematta tai piilottivat ne sisäsivuille.
Julkaistu 30.04.2011 11:32(Päivitetty 03.05.2011 09:14)

Miljoonia televisionkatsojia kohauttanut prinssi Williamin ja herttuatar Catherinen hääsuudelma eilen ei saanut armoa Arabiemiraattien sensorien käsissä. Monet lehdet jättivät tänään kuvat suudelmasta tyystin julkaisematta tai piilottivat ne sisäsivuille.

Kuninkaalliset häät eivät muutenkaan nousseet alueen lehtien pääuutiseksi: esimerkiksi Sharjahissa ilmestyvä al-Khaleej kertoi häistä pienellä uutisella sisäsivulla. Sivun pääuutisena oli laaja juttu Venetsian tulvasuojelusta.

Yksikään maan arabiankielisistä lehdistä ei uutisoinut eilen häistä etusivullaan.

Vaikka Arabiemiraatteja pidetään huomattavasti liberaalimpana kuin esimerkiksi naapurimaa Saudi-Arabiaa, ovat julkiset hellyydenosoitukset maassa kiellettyjä.

(MTV3 - STT - AFP)

Williamin ja Katen häät hetki hetkeltä

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat