Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Amnesty: Israelin tuhoja siviilikohteissa Gazassa tutkittava sotarikoksena

1:46Lapsia alettiin rokottaa poliota vastaan Gazassa – näin nuori äiti kertoo kokemuksistaanKatso myös: Lapsia alettiin rokottaa poliota vastaan Gazassa – näin nuori äiti kertoo kokemuksistaan
Julkaistu 05.09.2024 02:01

MTV UUTISET – STT

Israelin armeijan tuhoja siviilikohteissa Gazan itäisellä raja-alueella on tutkittava sotarikoksena, sanoo ihmisoikeusjärjestö Amnesty International tutkimukseensa nojaten.

Järjestön mukaan Israelin armeija näyttää syyllistyvän siviilikohteiden järjestelmälliseen tuhoamiseen raja-alueella, jossa maa pyrkii laajentamaan niin kutsuttua puskurivyöhykettään.

Amnesty sanoo, että Israelin viranomaiset myöntävät itäisen raja-alueen tuhot, mutta perustelevat niitä turvallisuustoimenpiteinä, joiden tarkoituksena on suojella israelilaisia uusilta hyökkäyksiltä.

– Minkäänlaisen "puskurivyöhykkeen" luominen ei saa tarkoittaa alueilla asuvien palestiinalaissiviilien kollektiivista rankaisemista, Amnesty Internationalin kansainvälisen tutkimus- ja vaikuttamistyön johtaja Erika Guevara-Rosas sanoo tiedotteessa. 

– Israelilla on velvollisuus noudattaa kansainvälistä oikeutta.

90 % raja-alueen rakennuksista tuhottu

Amnestyn mukaan yli 90 prosenttia raja-alueen rakennuksista on tuhottu tai ne ovat vaurioituneet vakavasti lokakuun 2023 ja toukokuun 2024 välisenä aikana. 

Noin 16:ta prosenttia Gazan pinta-alasta vastaavalla puskurivyöhykkeellä asuu yli 11 000 palestiinalaista siviiliä, järjestö sanoo.

Amnesty kertoo tutkineensa useita satelliittikuvia ja raja-alueella kuvattuja videoita. 

Järjestön mukaan osa tutkitusta materiaalista oli Israelin armeijan sotilaiden sosiaalisessa mediassa julkaisemia kuvia ja videoita.

Lue myös: YK: Israel ja Hamas syyllistyneet sotarikoksiin – Israel myös rikoksiin ihmisyyttä vastaan

Kolmasosa EU-maista tunnustaa nyt Palestiinan valtion – miksi asia jakaa Eurooppaa?

Lisää aiheesta:

Israelin ihmisoikeusjärjestöt syyttävät: kansanmurha Gazassa – "hyvin kivulias hetki meille"YK-pomo: Gazan sairaaloista on tullut kuolemanloukkuja – Israelin väite sairaaloiden sotilaskäytöstä kaipaa selvennystäAmnesty: Israel syyllistyy kansanmurhaanJärjestö: Israel lisännyt hyökkäyksiään mediaa vastaanYK:n erityisraportoija sanoo Israelin syyllistyneen kansanmurhaan Gazassa, mutta Yhdysvallat ei tähän uskoYK:n edustaja: Gazan tuhoja tulisi käyttää todisteina kansanmurhasta
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 17:41
    Mark Rutte

    Rutte: Yhdysvaltain joukkojen vähentämispäätöksen seurauksia Natolle liioitellaan

  • 16:40
    Lento-onnettomuudet

    Raportti: Lentäjän virhe aiheutti kymmenien kuoleman Bangladeshissä

  • 16:32
    Ydinaseet

    Putinilta määräys ydinkokeista – Trumpin lausunnot "vakavia"

  • 15:53
    Yhdysvallat

    Kalifornian demokraatit aloittivat likaisen pelin – antoivat Trumpin maistaa omaa lääkettään

  • 15:40
    Talous

    Samppanjapulloja ei poksauteltu – epävarmuus jäytää yhä Suomea