Puolustusvälinevalmistaja Nammon Suomen-toimintojen toimitusjohtaja Raimo Helasmäki kummastelee Nammon päätymistä Teollisuusliiton lakkotoimien kohteeksi helmikuun alussa.
Nammo Lapua Oy:n kaikki kolme tuotantolaitosta Lapualla, Sastamalassa ja Vihtavuoressa ovat Teollisuusliiton torstaina julkistamalla lakkoilmoituslistalla.
– Yleensä puolustustarviketeollisuus ei ole tällaisilla lakkolistoilla. Ihmettelen tällaista ratkaisua, sillä tämä on yhteiskunnan kannalta tärkeää tuotantoa ja toimintaa, Helasmäki sanoi STT:lle.
Lue myös: Helmikuu alkaa suurella lakkoaallolla ja mielenosoituksella
Teollisuusliiton yhteiskuntasuhdepäällikkö Timo Nevaranta kommentoi aiemmin perjantaina X:ssä, että yksikään viranomaistaho ei ole ollut Teollisuusliittoon yhteydessä lakon aiheuttaman puolustusvälineiden tuotannon häiriintymisen takia.
