Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alustavat tulokset: Moldova äänesti EU-jäsenyyttä vastaan

2:17Haavisto: Venäjä pyrkinyt selvästi vaikuttamaan Moldovan äänestykseenHaavisto: Venäjä pyrkinyt selvästi vaikuttamaan Moldovan äänestykseen.
Julkaistu 20.10.2024 23:02(Päivitetty 20.10.2024 23:15)

MTV UUTISET – STT

Samaan aikaan järjestetyissä presidentinvaaleissa on johdossa EU-myönteinen presidentti Maia Sandu.

Alustavien tulosten mukaan moldovalaiset ovat äänestäneet kansanäänestyksessä EU-jäsenyyttä vastaan. Keskusvaalilautakunnan mukaan ei-ääniä oli annettu 56 prosenttia ja kyllä-ääniä 44 prosenttia, kun runsaat 40 prosenttia äänistä oli laskettu.

Tulos on yllättävä, sillä mielipidetiedusteluissa valtaosa vastaajista kannatti maan EU-integraatiota. Kansanäänestyksessä moldovalaisilta kysyttiin, pitäisikö perustuslakia muuttaa niin, että EU:hun liittyminen kirjattaisiin lakiin kansalliseksi tavoitteeksi.

Lue myös: Haavisto MTV:lle: Moldovassa käydään nyt henkien taistelua Venäjän ja EU:n välillä

Samaan aikaan järjestetyissä presidentinvaaleissa istuva, EU-myönteinen presidentti Maia Sandu on johdossa. Hän oli saanut noin 35 prosenttia äänistä ja hänen Venäjä-mielinen päävastustajansa Aleksandr Stoianoglo noin 30 prosenttia.

Presidentinvaalit ratkaistaan todennäköisesti toisella kierroksella kahden viikon kuluttua, sillä kumpikaan ehdokas ei näyttäisi saavan vaadittua 50:tä prosenttia äänistä.

Muun muassa Sandu on syyttänyt Venäjää yrityksistä vaikuttaa Moldovan vaaleihin. Moldovan viranomaiset epäilevät, että jopa neljäsosaan äänestäjistä oli pyritty vaikuttamaan venäläisellä rahalla.

Moldovan poliisi paljasti Venäjän suuren mittaluokan vaalivaikuttamisoperaation lokakuun alussa. Poliisin johtajan Viorel Cernauteanun mukaan 150  000 ihmisen epäillään saaneen pankkisiirtoja Venäjältä. Äänioikeutettuja Moldovassa on reilu miljoona.

Poliisin mukaan vaikutusoperaation takana oli Venäjä-mieliseen suuryrittäjään ja entiseen poliitikkoon Ilan Shoriin linkitettyjä ihmisiä. Shor tuomittiin viime vuonna poissa olevana petoksesta. Hän on kiistänyt kaikki syytteet.

Lisää aiheesta:

EU-myönteinen puolue voitti Moldovan parlamenttivaalitMoldovan istuva presidentti julistautui vaalien voittajaksiVenäjä-mielinen ehdokas niukassa johdossa Moldovan presidentinvaaleissa – ääniä ostettu ruokakaupoissakinMoldovan äärimmäisen tiukka EU-kansanäänestys ratkesi jäsenyyden kannattajien hyväksiMoldovan presidentti EU-kansanäänestyksen tuloksesta: "Hyökkäys vapautta ja demokratiaa vastaan"Viranomaiset epäilevät Venäjän vaalivaikuttamista Moldovan presidentinvaaleissa – ääniä ostettu rahalla
MoldovaEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Moldova
  • 29.9.18:08
    Venäjä

    Suomalaistarkkailija Moldovan vaaleista: Rökäletappio Venäjälle

  • 29.9.13:59
    Venäjä

    Venäjältä raju väite Moldovan vaaleista – voimannäyttö lässähti

  • 29.9.12:22
    Vaalit

    Tutkija: Moldovan vaalitulos "ennennäkemätön lahja" hallitukselle

  • 29.9.10:24
    Venäjä

    Venäjän suunnitelma kaadettiin Moldovassa – Kremlillä tänään vielä yksi oljenkorsi

  • 29.9.05:42
    Vaalit

    EU-myönteinen puolue voitti Moldovan parlamenttivaalit