Navalnyin äitiä vaaditaan hautaamaan poikansa salassa. Tiedottajan mukaan tämä ei ole kuitenkaan suostunut neuvottelemaan viranomaisten kanssa, koska heillä ei ole valtuuksia päättää hautauksesta.
Venäläisviranomaiset ovat uhanneet haudata Aleksei Navalnyin vankileirin alueelle, jos hänen perheensä ei suostu pitämään suljettuja hautajaisia, sanoo edesmenneen oppositiopoliitikon tiedottaja Kira Jarmysh.
Jarmysh kertoi asiasta viestipalvelu X:ssä perjantaina iltapäivästä puoli kuuden aikoihin.
Jarmyshin mukaan viranomaiset olivat soittaneet tuntia aiemmin Navalnyin äidille ja esittäneet hänelle uhkavaatimuksen. Ljudmila Navalnajalle oli annettu kolme tuntia aikaa suostua hautaamaan poikansa salassa. Muuten Navalnyi haudataan vankileirin tontille.
Tiedottajan mukaan Navalnaja ei ollut suostunut neuvottelemaan viranomaisten kanssa, koska heillä ei ole valtuuksia päättää, miten ja minne hänen poikansa haudataan.
– Hän vaatii noudatettavan lakia, jonka mukaan tutkijat ovat velvollisia luovuttamaan ruumiin kahden päivän kuluessa kuolinsyyn selvittämisestä, Jarmysh jatkaa päivityksessään.
Navalnajan allekirjoittamien lääketieteellisten asiakirjojen mukaan tämä takaraja tulee vastaan huomenna.
– Hän vaatii, että viranomaiset sallivat hautajaisten ja muistotilaisuuden järjestämisen normaalien käytäntöjen mukaisesti, Jarmysh lisää.
