Venäläiskiekkoilija Aleksandr Ovetshkin osoitti taas läheiset suhteensa diktaattoreihin.
Lue myös: NHL sulki silmänsä kohulta – näin avoimesti Aleksandr Ovetshkin on tukenut Vladimir Putinia: "Urheilun ja vallan avioliitto"
Lue myös: Näin Putin onnitteli Ovetshkinia
Wayne Gretzkyn nimissä olleen, monissa yhteyksissä rikkomattomaksi julistetun NHL:n kaikkien aikojen runkosarjamaalien ennätyksen reilu kuukausi takaperin omiin nimiinsä ottanut Ovetshkin on kaukalossa maalintekijä vailla vertaa, mutta kaukalon ulkopuolella hänen mainettaan tahrivat läheiset suhteet hyökkäyssotaa Ukrainassa käyvän kotimaansa valtaapitäviin, erityisesti presidentti Vladimir Putiniin.
Venäjän vasallivaltioksi kutsuttua Valko-Venäjää niin ikään diktaattorimaisesti johtava Aljaksandr Lukashenka ei tässä suhteessa juuri poikkea Putinista. Aivan kuten Putin, myös Lukashenka onnitteli Ovetshkinia maaliennätyksestä heti tuoreeltaan.
Valko-Venäjän valtiollinen uutistoimisto Belta kertoo, että nämä terveiset on nyt vienyt henkilökohtaisesti perille maan Washingtonin-lähetystössä suurlähettilään sijaisena toimiva Pavel Shidlovski.
Tässä tapaamisessa Ovetshkin lähetti toiseen suuntaan oman Washington Capitals -pelipaitansa, johon oli lisäksi kirjoitettu henkilökohtaiset terveiset Lukashenkalle.
– Aljaksandr Grigorjevitsille parhaat terveiset Ovilta.