Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aki Ollikainen: Idea esikoisteokseeni sai alkunsa hautausmaalta

"Olen pikkupojasta asti nauttinut shokeeraamisesta", Juha Vuorinen myöntää.
"Olen pikkupojasta asti nauttinut shokeeraamisesta", Juha Vuorinen myöntää.AVA
Julkaistu 13.11.2012 07:00(Päivitetty 20.11.2012 13:12)

Kirjapiirin tiistain 13. marraskuuta jaksossa Erkki Tuomiojan vieraana on esikoiskirjailija Aki Ollikainen, jonka teos vie keskelle suuria nälkävuosia. Paula Norosen haastattelussa Juha Vuorinen, jonka kirjassa Jumala ja piru lyövät vetoa keskenään.

Esikoiskirjailija Aki Ollikaisen julma ja traaginen Nälkävuosi vie lukijansa keskelle ajanjaksoa, jossa kuoleman väri on valkoinen. Mistä mies sai virikkeen kirjoittaa juuri nälkävuosista?

– Ensimmäisen kerran se tuli mieleeni Haapajärven hautausmaalla. Olimme siellä jouluna vaimon sukulaisten haudalla viemässä kynttilöitä ja siellä oli muistokivi 1866–1868-luvulla nälkään kuolleille. Kivi jotenkin pysäytti. Rupesin ajattelemaan, minkälaisia ihmisiä he ovat olleet, jotka silloin ovat lähteneet vaeltamaan ja kuolleet. He näyttäytyivät minulle aluksi vähän kasvottomana massana, mutta sitten rupesin ajattelemaan, minkälaisia he ovat olleet yksilöinä – ja että voisin kirjoittaa jonkun sellaisen ihmisen tarinan ja koettaa miettiä, mitä hän on ajatellut, Ollikainen kertoo.

"Olen pikkupojasta asti nauttinut shokeeraamisesta", Juha Vuorinen myöntää.Lehtikuva

Paula Norosen vieraana Juoppohullun päiväkirjan luoja Juha Vuorinen, jonka uusin teos Kaksipäisen vekaran varjossa pohjautuu huolelliseen tutkimiseen, jumalalliseen johdatukseen ja täydelliseen itsekritiikin puutteeseen.

– Se on suuri kertomus hyvästä ja pahasta ja siitä, voiko niitä koskaan erottaa toisistaan. Se lähtee niinkin vaatimattomasta lähtökohdasta, että Jumala ja piru kohtaavat. Piru tulee piipahtamaan taivaassa esittämässä pyynnön, että josko taas lyötäisiin vähän vetoa. Jumala tietysti – kuka nyt ei lähtisi pirun kanssa vetoa lyömään – suostuu tähän, Vuorinen kuvailee kirjansa lähtöasetelmaa.

Taivaallisen vedonlyönnin seurauksena Adolf Hitler saa kaksipäisen pojan, joista toisessa on enemmän pirua ja toisessa Jumalaa. Miksi Vuorinen lähti kirjoittamaan Hitleristä ja tämän pojista? Katso Kirjapiiristä koko haastattelu!

KIRJAPIIRI AVAlla tiistaisin klo 19.30. Uusinnat lauantaisin 16.30.

Tykkää Kirjapiiristä Facebookissa!


AVA

Kuvat: AVA, Lehtikuva

Lisää aiheesta:

Testasimme, saako alkoholijuomia ostettua kaupasta yhdeksän jälkeenMarika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"Aavemetsästäjä Mika Nikkilä kohtaa selittämättömän: "En usko – minä tiedän"30-vuotiaan naisen oireet viittasivat raskauteen – taustalla olikin vakava sairausAamujuontajalta täystyrmäys oudolle uutuusjäätelölleMurehditko liikaa? Harri Gustafsberg neuvoo, kuinka huoliajattelun kierteestä voi vapautua
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 08:15
    Alkoholi

    Testasimme, saako alkoholijuomia ostettua kaupasta yhdeksän jälkeen

  • 06:45
    Asian ytimessä.doc

    Marika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"

  • Eilen20:25
    Halloween

    Aavemetsästäjä Mika Nikkilä kohtaa selittämättömän: "En usko – minä tiedän"

  • Eilen20:15
    Syöpä

    30-vuotiaan naisen oireet viittasivat raskauteen – taustalla olikin vakava sairaus

  • Eilen17:47
    Ruoka

    Aamujuontajalta täystyrmäys oudolle uutuusjäätelölle