Harvinainen sairaus on vienyt pikkupojalta näkö-, syömis- ja puhekyvyn – sekä normien mukaisen ulkonäön. Pojan äiti muistuttaa, että vaikka ihminen ei näyttäisi tavalliselta, hänellä on silti sielu.
Jo kolmevuotias osaa kiusata toisia lapsia. Mannerheimin lastensuojeluliiton edustaja kertoo, miten kiusaaminen ilmenee ja miten siihen pitää puuttua. Katso haastattelu yllä olevalta videolta.
Yhdysvaltalainen 6-vuotias Christian Buchanan kärsii hyvin harvinaisesta sairaudesta. Se iskee syntymättömään lapseen jo kohdussa aiheuttaen kehityshäiriöitä. Vauva voi syntyä ilman sormia, varpaita, osaa kättä tai jalkaa – tai ilman silmiä, kuten Christian.
Jos kuva ei näy, voit avata sen tästä.
Sairautensa vuoksi Christian ei pysty näkemään, puhumaan tai syömään, kertovat muun muassa brittimedia Metro sekä yhdysvaltalainen Engrossy.
