4-vuotiaan seksuaalinen hyväksikäyttötapaus on herättänyt monissa suomalaisissa vahvaa järkytystä. MTV uutiset kertoi aiemmin tällä viikolla tapauksesta, jossa nelivuotias oli jätetty tuttavamiehelle hoitoon, ja tämä oli käyttänyt lasta useita kertoja seksuaalisesti hyväkseen.
Oikeuspsykiatri Alo Jüriloo Vantaan psykiatrisesta vankisairaalasta sanoo tapauksen olevan äärimmäisen harvinainen ja julma.
– Se, että ihminen kykenee menemään näin pitkälle kertoo hyvin vakavasta häiriintyneisyydestä, kommentoi Jüriloo tapausta.
Pedofilia luokitellaan sairaudeksi
Jüriloo ei ole tutustunut 4-vuotiaan tapaukseen yksityiskohtaisesti, mutta kommentoi pedofiliaa yleisellä tasolla. Oikeuspsykiatrisesta näkökulmasta pedofilia on häiriö eli sairaus, jossa aikuisen seksuaalinen kiinnostus kohdistuu teini-ikäisiin tai nuorempiin lapsiin.
– Pedofilia on kuitenkin hyvin monimutkainen ja monitahoinenkin ilmiö, jossa puhutaan itsepintaisesta himosta, joka suuntautuu nimenomaan lapsiin. Osa pedofiileistä on kiinnostunut pojista ja osa tytöistä, osa molemmista. Osa on kiinnostunut yksinomaan lapsista, osa myös aikuisista. Pedofiilejä on jaettu myös fiksoituneisiin ja regressoituneisiin. Fiksoituneet ovat olleet aina pedofiilejä, regressoituneet turvautuvat lapsiin stressitilanteessa tai jonkun sairauden laukaisemana, Jüriloo kertoo.
Hiljattain julkaistun amerikkalaistutkimuksen mukaan noin puolella tutkituista oli parafiilisia* fantasioita ja eräässä toisessa tutkimuksessa joka viidennellä miesopiskelijalla oli pedofiilisia fantasioita.
– Lievät ja ohimenevät pedofiiliset fantasiat, jotka eivät realisoidu käytöksen tasolla eivät ole laittomia. Pedofiilisen häiriön tapauksessa ihminen kärsii fantasioistaan ja haluistaan, pahemmassa tapauksessa myös toteuttaa niitä, kuvaa Jüriloo.

