Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

17 miljoonaa euroa korona-ajan avustusta kulttuurille – listalla museot, teatterit, orkesterit ja taidelaitokset

2:21MTV Uutisten tutkimus: Näin koronaepidemia on vaikuttanut suomalaisten tuloihin ja menoihinKatso videolta MTV Uutisten kyselyn tulokset siitä, miten korona on vaikuttanut suomalaisten tuloihin ja menoihin.
Julkaistu 14.12.2020 21:23
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt korona-avustuksina yhteensä lähes 17 miljoonaa euroa museoille, teattereille, orkestereille ja kansallisille taidelaitoksille. 

Avustuksia myönnettiin sitä hakeneille valtionosuutta saaville museoille, teattereille, orkestereille sekä Suomen kansallisooppera ja -baletille, Kansallisgallerialle ja Suomen Kansallisteatterille. 

Avustus on tarkoitettu tukemaan kohteiden toimintaa ja tehtävien hoitamista koronapandemian aikana ja auttamaan toimijoita selviämään vaikeiden aikojen yli. 

Tiedotteen mukaan lisärahoitusta käytetään muun muassa korvaamaan tulomenetyksiä, toiminnan uudelleen käynnistämiseen ja kehittämiseen kuten digitaalisiin palveluihin sekä toiminnan jatkuvuuden turvaamiseen, jotta muun muassa lomautuksilta voitaisiin välttyä.

Museoille tukea myönnettiin yhteensä 2 000 500 euroa, orkestereille 1 425 000 euroa, teattereille 10 000 000 euroa ja kansallisille kulttuurilaitoksille 3 500 000 euroa. 

– Taloudellisten tappioiden lisäksi kyse on henkisestä hyvinvoinnista. Tarvitsemme sitä iloa ja niitä elämyksiä, mitä museot, musiikki, teatteri, tanssi ja muut kulttuurin muodot tuovat elämäämme. Haluamme turvata, että niiden järjestämiseen on edellytyksiä myös jatkossa ja auttaa toimijoita selviämään vaikeiden korona-aikojen yli, tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko sanoo.

Vastaavaa tukea myönnettiin myös keväällä.  

TalousKoronavirusKotimaa
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen
MTV Uutiset

Katariina Kähkönen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana monissa eri tehtävissä.

Kähkönen on esimerkiksi tuttu MTV Uutisten sosiaalisesta mediasta, jossa hän toimittaa uutisia nuorille. Kähkösen sosiaalisen median sisältöjä löytyy erityisesti MTV Katsomosta, Instagramista, Tiktokista ja Youtubesta.

Kähkönen käsittelee työssään monipuolisesti uutisaiheita ja häneen voi olla yhteydessä matalalla kynnyksellä juttuvinkkeihin liittyen.

Lisää aiheesta:

Tieteen ja taiteen säätiöiltä saama tuki kasvoi kymmenillä miljoonillaLiikunnan korona-avustuksia myönnetty 3,39 miljoonaa euroaRahapelirahoja aiempaa vähemmän: Näin ministeriö leikkaa 43 miljoonaa kulttuurista, taiteesta ja nuorisostaLiikunnalle ja urheilulle 18,5 miljoonaa euroa koronatukea – "Liikunnan merkitys kriisin jälkihoidossa on keskeinen"Kulttuuritapahtumille haettavissa 9,6 miljoonaa euroa korona-avustuksinaUrheilu saa 9,4 miljoonaa euroa korona-avustuksina

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 08:15
    Kahvi

    96 pakettia kahvia! Hamstraaja-Pauliina iski jälleen – "Aika onnistunut keissi, eikö?"

  • 07:41
    Verkkokauppa

    Ruotsi testasi netistä tilattuja sähkölaitteita: Kaikissa ongelmia

  • 07:40
    Raha

    Äkkirikastumista vai harhaanjohtamista? MTV Uutiset selvitti millaisia riskejä ilmiöksi nousseeseen someilmiöön liittyy

  • ti21:01
    Joulu

    "Myös aikuinen saa pettyä lahjaansa" – Supernanny kertoo, kuinka selviät pyhien tunnemyrskystä

  • ti20:44
    Työttömyys

    Ennätykset paukkuivat jälleen – ekonomisti: "Nuoret eivät ole löytäneet ensimmäistäkään työpaikkaansa"