Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
14-vuotias Mico Palomäki loukkasi silmänsä tapauksessa.
14-vuotias Mico Palomäki loukkasi silmänsä tapauksessa.
Julkaistu 26.02.2019 15:24
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

MTV Uutiset kertoi tapauksesta, jossa 14-vuotias Mico laski Himoksella koiran talutushihnaa päin ja loukkasi silmänsä. Tapauksesta on tullut nyt uutta tietoa, koska toinen osapuoli ei ollut aiemmin tiedossa.

Himos julkaisi päivityksen Facebookissa, jossa he etsivät silminnäkijöitä.


Koiranulkoiluttajat ovat nyt ilmoittautuneet Himokselle. Alkuperäisen tiedon mukaan he olivat poistuneet paikalta.

– Tapahtumien kulusta on selvinnyt, että he olivat hälyttäneet rinne-ensiavun paikalla, eivät suinkaan poistuneet paikalta, Himoksen toimitusjohtaja Elsi Ojala kertoo.

Koiran täytyy olla omistajan valvonnassa

Himokselta on annettu yhteystiedot asianosaisille, jotka sopivat asian keskenään. Pojan äidin mukaan hän on käynyt asiaa läpi koiranulkoiluttajan kanssa. Äiti kiistää Himoksen toimitusjohtajan kertomuksen siitä, että koiranulkoiluttaja olisi hälyttänyt apua paikalle. Ulkoiluttajat olivat äidin mukaan pahoitelleet hänelle, etteivät jääneet paikan päälle. 

Tapaturma sattui tasaisella alueella rinteitten alapuolella. Koirat saavat olla alueella hihnassa, mutta niiden täytyy olla omistajan tarkassa valvonnassa. Ojalan mukaan samankaltaisia onnettomuuksia ei ole ennen tapahtunut.

– Rinteiden alla on tasainen, kulkua ja siirtymistä varten varattu alue, jossa tämä tapahtui. Kytketyt koirat saavat olla alueella. Rinteessä ja pulkkamäessä ei tietenkään saa olla koiria, ja siellä tavatut koirat poistetaan rinteestä, Ojala selventää.

14-vuotias laski päin talutushihnaa ja sai silmävamman – uutta tietoa Himoksen turmasta: Koiraa ulkoilutettiin sallitulla paikalla, ulkoiluttajat eivät poistuneet paikalta vaan hälyttivät ensimmäisenä apua


Lisää aiheesta: 14-vuotias Mico laski koiran talutushihnaan Himoksella – silmän sarveiskalvo rullalle: "Onneksi ei osunut kurkkuun"

Juttua tarkennettu 27.2. klo 10:23: Äidin tiedot siitä, kuka oli hälyttänyt apua paikalle. 

Lisää aiheesta:

Koira kuoli puistossa tapahtuneen kahnauksen vuoksi – hyökkääjäksi syytetyn koiran omistaja suivaantui: "Koira lähti aivan kiltisti mukaani kun huusin"Hurja varoitus pulkkamäen vaaroista: Lapsen vakava onnettomuus tallentui äidin kännykälle – "Kukaan ei olisi uskonut, että näin voi käydä"Lumilautailija vammautui vakavasti lasketteluonnettomuudessa Rukalla – poliisi on aloittanut rikostutkinnanLasten leikit päättyivät järkyttävällä tavalla Turussa: 8-vuotias poika putosi korkealta kalliolta – äiti ihmettelee, miksi lasten suosimaa aluetta ei ole aidattu14-vuotias Mico laski koiran talutushihnaan Himoksella – silmän sarveiskalvo rullalle: "Onneksi ei osunut kurkkuun"Poliisilta lisätietoa Himoksen tragediasta: Uhri jäi muista jälkeen, harhautui reitiltä ja sai kuolettavat vammat pudottuaan jyrkänteeltä alas – hätääntyneet kaverit kipusivat etsimään
HimosTalviTapaturmatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Himos
  • 18.03.202412:54
    Jämsä

    Himoksella järjestettiin noin 200 ihmisen luvattomat bileet vuokramökissä – juhliin myytiin pääsylippuja

  • 12.11.202314:51
    Kadonneet

    Himoksella yöllä kadonnut mies on löytynyt

  • 07.07.202117:59
    Koronavirus

    Käytitkö taksia Iskelmä Festivaaleilla Himoksella? Olet voinut altistua koronavirukselle

  • 04.07.202114:23
    Antti Ketonen

    Antti Ketonen kertoo, mitä tekee aina ennen keikkaansa – riemuitsee uransa merkkipaalusta: "Jos jostain olen superonnellinen, niin..."

  • 04.07.202112:02
    Ressu Redford

    Ressu Redford teki festivaalihistoriaa juhannuksena – paljastaa MTV:lle yhden hurjimmista keikkakokemuksistaan: "Putosin 3–4 metriä selälleni"