Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvaltalaistähti haukkui yllättäjä-Ruotsin – "Pelasimme pelkureita vastaan"

Hope Solon ja USA:n kisat päättyivät Ruotsin käsittelyssä.
Hope Solon ja USA:n kisat päättyivät Ruotsin käsittelyssä. Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 13.08.2016 00:05
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Yhdysvaltojen naisten jalkapallomaajoukkueen maalivahti Hope Solo haukkui ruotsalaisvastustajat hävityn olympiapuolivälierän jälkeen.

Olympiafutiksen kestomenestyjä USA koki shokkitappion, kun sinikeltapaidat voittivat rangaistuspotkukisan päätteeksi. Varsinainen peliaika päättyi 1-1.

Solon mukaan Yhdysvallat ei ansainnut hävitä ottelua.

– Pelasimme rohkean ottelun, meillä oli paljon paikkoja ja osoitimme sydäntä. Ja sen lisäksi pelasimme pelkureita vastaan, Solo pamautti.

– Parempi joukkue ei voittanut tänään. Uskon siihen vahvasti. Ruotsi ei halunnut pelata avointa peliä, he eivät syöttäneet palloa, eivät halunneet pelata hienoa jalkapalloa. Peli oli fyysinen taistelu - juuri mitä he halusivat, tähtivahti jatkoi pettyneenä.

Solo on varma, että Ruotsin yllätykset eivät jatku pitkään.

– En usko, että he pääsevät pitkälle. Esitys oli pelkurillinen. Mutta he voittivat ja jatkavat. Me menemme kotiin.

MM-kultaa vuosi sitten ja olympiakultaa Lontoossa 2012 voittanut Solo pehmensi sanojaan kuitenkin myöhemmin Sports Illustratedin haastattelussa. 

– Kaikkien voittojen ei tarvitse olla kauniita. Pitää vain löytää keino siihen ja niin Ruotsi teki tänään. Olen kuitenkin ylpeä joukkueestani.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Sveitsiläistähti pyysi anteeksi – raju löylytys MM-kisojen pudotuspeleissä ei jättänyt seliteltävää: "Hävisimme ottelun jo avausjaksolla"Tunnelmat synkkenivät Englannin leirissä – aiempi kolaus ahdisti: "Kärsimme loppuelämämme""Englannilla kaikki mahdollisuudet mennä MM-kisoissa päätyyn asti"Kanadan entinen NHL-tähti shokista: ”Annoimme neljä maalia – Siitä on vaikea tulla takaisin”Ruotsin leirissä hämmentynyt tunnelma – "Pelasimme hyvin"”Ruotsalaispelkurien” valmentajalta piikki tähtivahdille – veskari katui sanojaan