Luistamattomat sukset veivät suomalaisten mahdollisuudet kärkisijoille yhdistetyn maailmancupissa Oberhofissa sunnuntaina.
Ladulle ensimmäisenä päässyt Janne Ryynänen sinnitteli parhaana suomalaisena 11:nneksi, kun Yhdysvaltain Johnny Spillane karkasi lumisateessa uransa ensimmäiseen maailmancupin voittoon.
Spillane karkasi omille teilleen toisella kierroksella ja lykki maaliin puolen minuutin erolla Itävallan Felix Gottwaldiin. Gottwald kiri toiseksi selvällä 8,3 sekunnin erolla ennen Saksan Björn Kircheisenia.
- Lähtökohdat olivat hyvät ja odotin kyllä parempaa. Mutta oli aika raskasta hiihtää, kun koko ajan joutui tekemään töitä, Ryynänen sanoi.
Karu totuus palkintopallisijojen karkaamisesta valkeni jo alkukilometreillä, jonka jälkeen Ryynäsen päivän ilonaiheet löytyivät mäkiosuudelta, jossa hän oli paras 134 metrin hypyllä.
- Sain nyt toteutettua kisassakin sitä mitä olen kotona hypännyt. Toivottavasti tästä syntyisi positiivinen kierre.
Mäkiosuuden jälkeen lähtöasetelmat hiihto-osuudelle olivat suomalaisittain suorastaan mainiot, sillä Anssi Koivuranta oli kolmantena ja Hannu Manninen 17:ntenä. Mannisen erotti kärjestä inhimillinen 1.10 minuuttia. Manninen oli lopulta 17:s ja Koivuranta 18:s.
- Suksessa oli todella nahkea luisto. Oli myös sellainen paikka lähteä (8 sekuntia Gottwaldin takaa), että jouduin lähtemään tosi kovaa. Se kostautui ekalla kierroksella, kun suksikaan ei huilannut. Kun en ensimmäisellä kierroksella saanut Felixiä kiinni, huomasin ettei tänään ole asiaa kärkisijoille, Manninen sanoi.
Kiire kotiin
Manninen kiiruhti kilpailun jälkeen päävalmentaja Kimmo Savolaisen kyydissä kohti Müncheniä, sillä maanantaina hän palaa taas opintojen pariin. Maailmancupissa Mannista ei ennen olympialaisia nähdä, mutta kansallisia hiihtokilpailuja saattaa hyvinkin olla ohjelmassa.
- En ole vielä katsonut kalenteria, mutta jos sattuisi jotain kisoja olemaan niin kävisin, Manninen suunnitteli.
Yhdistetyn maailmancup jatkuu ensi viikonloppuna Italian Val di Fiemmessä.
Lue myös:
Yhdistetyn jenkkitähti voitti 130. yrittämällä
Ryynänen putosi kymmenenneksi
(MTV3-STT)