Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

WP: Yhdysvallat valmistautuu vähentämään tuhansia sotilaita Afganistanista – tavoitteena saada päätös konfliktille

Julkaistu 02.08.2019 06:37

MTV UUTISET – STT

Yhdysvallat valmistautuu vähentämään huomattavasti sotilaidensa määrää Afganistanissa, kirjoittaa Washington Post nojaten yhdysvaltalaisiin viranomaislähteisiin.

Lehden mukaan määrä vähenisi nykyisestä 14 000 sotilaasta 8 000–9 000 sotilaaseen. Sotilaita olisi suunnilleen saman verran kuin silloin, kun Donald Trumpista tuli Yhdysvaltain presidentti.

Suunnitelma liittyy Yhdysvaltojen ja talebanien välisiin neuvotteluihin. Jotta Yhdysvallat vähentäisi sotilaidensa määrää, talebanien tulisi muun muassa suostua tulitaukoon ja suoriin rauhanneuvotteluihin Afganistanin hallinnon kanssa sekä katkaisemaan yhteydet terroristijärjestö al-Qaidaan.

Tavoitteena on saada päätös Afganistanissa osapuolten välillä jo 18 vuotta riehuneelle veriselle konfliktille. Esimerkiksi viime vuosi oli YK:n mukaan koko Afganistanin konfliktin tuhoisin siviileille. Viime vuonna kuoli noin 3 800 siviiliä ja haavoittui noin 7 000.

Vaikeita kysymyksiä vielä käsiteltävänä

Afganistanin rauhanasioiden ministeri Abdul Salam Rahimi arvioi viime viikolla, että maan hallinnon ja talebanien väliset rauhanneuvottelut voisivat alkaa parin viikon sisällä.

Talebanit eivät ole tähän mennessä suostuneet keskustelemaan Afganistanin presidentin hallinnon kanssa. Talebanien mielestä Ghanin hallinto on laiton. Viime aikoina äärijärjestön kohdalla on nähty kuitenkin lientymistä ja talebanien edustajat tapasivat vastikään järjestetyissä neuvotteluissa Ghanin edustajia.

Ashraf Ghanin

Yhdysvaltain edustaja Zalmay Khalilzad on neuvotellut talebanien kanssa jo kuukausia. Washington Postin haastattelemien yhdysvaltalaisviranomaisten mukaan Yhdysvaltojen ja talebanien välinen sopimus voitaisiin saada aikaan ennen Afganistanin presidentinvaaleja, jotka on määrä pitää syyskuussa. Viranomaiset kuitenkin varoittivat, että taleban-johtajat saattavat yrittää viivyttää lopputuloksen saavuttamista ja että käsiteltävänä on vielä vaikeita kysymyksiä.

Talebanien edustaja Zabiullah Mujahid kieltäytyi kommentoimasta sopuun pääsemisen todennäköisyyttä Washington Postille. 

Lisää aiheesta:

Yhdysvaltojen ja Talebanin edustajat tapaavat ensimmäistä kertaa Afganistanista vetäytymisen jälkeenTaleban vallannut jo kahdeksan kaupunkia Afganistanissa – Yhdysvaltain presidentti Biden ei kadu päätöstä vetäytyä maastaAfganistanin rauhansopimus rakoilee pahan kerran: USA pommitti Talebania – talebanit tappoivat sotilaita ja poliisejaLähettiläs: USA on valmis viemään päätökseen neuvottelut Talebanin kanssaYhdysvallat ja Taleban kävivät saman pöydän ääreen – molempien maiden vaalit ovat rauhan kannustinAfganistaniin halutaan tulitauko – talebanit neuvottelevat tulitauosta erikseen amerikkalaisten kanssa
AfganistanYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 15.11.05:00
    Turvapaikanhakijat

    Masih sai "lottovoiton" Suomessa – "Ei voi tietää, kuka saa turvapaikan"

  • 8.11.07:43
    Pakistan

    Afganistanin ja Pakistanin neuvottelut aselevon jatkosta kariutuivat jälleen

  • 3.11.15:00
    Ulkomaat

    Ainakin 20 kuollut ja yli 500 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys

  • 1.10.17:52
    Taleban

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Taleban

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan