Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

WHO: Etelä-Korean mers-epidemia saadaan kuriin

Mersiin sairastuneet potilaat eristetään sairaaloissa. Heitä tarkkaillaan monitorien kautta. Hoitajat ovat vahvasti suojautuneita. Kuva Etelä-Koreasta 10. kesäkuuta 2015.
Mersiin sairastuneet potilaat eristetään sairaaloissa. Heitä tarkkaillaan monitorien kautta. Hoitajat ovat vahvasti suojautuneita. Kuva Etelä-Koreasta 10. kesäkuuta 2015.
Julkaistu 18.06.2015 13:56

MTV UUTISET - STT - AFP

Etelä-Korean mers-epidemia saadaan kuriin, uskoo Maailman terveysjärjestön WHO:n johtaja. Siinä voi kuitenkin mennä toivottua pidempään.  

Margaret Chanin mukaan Etelä-Korean terveysviranomaisten toiminta käynnistyi hitaasti, mutta sen jälkeen se on tehostunut nopeasti ja uusien mers-tartuntojen määrä on saatu laskuun.  

Epidemia alkoi toukokuussa. Tähän mennessä Etelä-Koreassa tartuntoja on todettu 165 ja 23 ihmistä on kuollut.  

Taudin leviämistä yritetään estää pitämällä ihmisiä karanteenissa. Eristettynä on yli 6 700 ihmistä.  

Mers-virus aiheuttaa hengitysteiden vakavan tulehduksen. Jopa yli kolmannes sairastuneista kuolee. Tautiin ei ole lääkehoitoa tai rokotetta. 

Lisää aiheesta:

WHO: Apinarokko-epidemia hidastuu Euroopassa – näin taudista voidaan päästä kokonaan eroonKoronaviruksen kolmas aalto iskenyt Etelä-Koreaan: "Edessämme pahin kriisi taistelussa"Etelä-Koreassa eniten uusia koronatartuntoja sitten maaliskuunEtelä-Koreassa otettiin jälleen käyttöön koronarajoituksia – eilen eniten uusia tartuntoja lähes kahteen kuukauteenRuttoepidemia leviää Madagaskarilla – kuolleita jo lähes sataThaimaassa mers-tautitapaus
MersUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Mers
  • 22.05.202019:53
    Koronavirus

    Professorit arvioivat, että immuniteetti koronavirusta vastaan voi kestää jopa muutaman vuoden – aiempi sairastelu näyttäisi suojaavan vakavalta taudilta

  • 24.01.201605:27
    Ulkomaat

    Thaimaassa mers-tautitapaus

  • 21.07.201506:31
    Ulkomaat

    Etelä-Korean turismi kaipaa tehohoitoa mersin jäljiltä

  • 10.07.201519:17
    Kotimaa

    ”Pääsi juuri omaan suihkuun" – WHO sekoili uskomattomasti suomalaisen mers-epäilyssä

  • 08.07.201521:10
    Kotimaa

    WHO: Suomalaismies sairastunut mers-virukseen Filippiineillä