Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
11:01Talousvaikuttaja Björn Wahlroos kritisoi kovin sanoin suomalaisia työmarkkinoita MTV Uutisten haastattelussaBjörn Wahlroos MTV Uutisten haastattelussa.Lehtikuva
Julkaistu 22.10.2019 16:24
Toimittajan kuva

Anu Korhonen

anu.korhonen@mtv.fi

@anukoooo

Talousvaikuttaja Björn Wahlroos kritisoi kovin sanoin suomalaisia työmarkkinoita MTV Uutisten haastattelussa.

– Suomessa ei itse asiassa ole työmarkkinoita. Huvittavaa, että kutsumme niitä sillä nimellä. Ei palkkoja ja työehtoja määritetä markkinoilla, ne määrätään takahuoneessa Etelärannassa tai Hakaniemen torilla, Wahlroos tylyttää. 

Wahlroosin mukaan olisi päästävä sellaiseen ympäristöön, jossa ihmiset saavat itse päättää työpaikkansa olemassa olosta. 

– Kun seuraava paperitehdas on sulkemisuhan alla, sen porukan, joka sieltä saa elantonsa, pitäisi päättää haluavatko he joustaa työehdoissa niin, että paperikone pidetään käynnissä. Ei Hakaniemen torin, Wahlroos jyrisee.

Lisää aiheesta:

Nobel-voittaja Bengt Holmström Ylen haastattelussa: Työmarkkinat toimivat epädemokraattisestiJuhana Vartiainen sättii ay-liikettä kovin sanoin: "Te olette kollektiivisesti kiinni viime vuosisadassa ja kylmässä sodassa"

Wahlroosilta kovaa kritiikkiä työmarkkinoiden toimimattomuudelle: "Työehtoja ei määritetä markkinoilla vaan takahuoneessa Etelärannassa tai Hakaniemen torilla"

"Puhdasta apulantaa, oksennus ja kurapaukku" – Rakennusliitolta värikäs täystyrmäys irtisanomissuojan heikentämiselle
”Ei saa syntyä tulonsiirroilla elävää ryhmää, joka alkaa äänestää natseja” – Juhana Vartiainen kannattaa velvoittavampaa sosiaaliturvaa
Työmarkkinat ay-liikkeen hallussa, verotus ja työnteko ei motivoivaa – markkinaraadista hallitus ei tee tarpeeksi
Ministeri Mykkänen Suomen karuista vaihtoehdoista: "Rohkeita päätöksiä tai suurtyöttömyys"
Björn WahlroosTyömarkkinatTalous

Tuoreimmat aiheesta

Björn Wahlroos
  • 24.9.08:55
    Politiikka

    Björn Wahlroos: Yritin korjata pääministeri Sanna Marinin väärinkäsityksen – "Hän ei ollut asiasta kiinnostunut"

  • 20.5.23:02
    Kunnianloukkaus

    HS: Björn Wahlroos vapautui rikosepäilystä

  • 19.11.202421:50
    Ensitreffeillä

    Ensitreffit-Jennin ja Jyrkin suhteen esteenä talousasiat – vodcast: Riittääkö Jennille Toyota Corolla vai pitääkö olla Lexus?

  • 16.08.202418:29
    Kunnianloukkaus

    HS: Björn Wahlroosiin kohdistuva rikosepäily siirtynyt syyteharkintaan

  • 03.03.202416:55
    Rikosepäilyt

    Wahlroos-tutkintapyynnön takana Kari Uoti, syynä kirjaväitteet: "Ei ollut muuta mahdollisuutta"