VIDEO: Lahden kiekkohahmot kommentoivat aatelointiaan

Pasi Nurminen
"Nupe" Nurminen tunnetaan myös MTV Sportin asiantuntijana.
Julkaistu 29.01.2015 17:09

MTV SPORT

Lahti-kiekon Hall of Fame saa perjantaina kaksi uutta jäsentä.

Henkilögalleriaan nimetään Lahti-kiekossa, NHL:ssä ja maajoukkuepaidassa uraa uurtaneet ex-pelaajat, puolustaja Janne Laukkanen ja maalivahti Pasi Nurminen.

Aatelointitilaisuus on historian toinen ja se järjestetään perjantaina 30. tammikuuta. Pelicans-TPS -ottelun yhteydessä. Laukkasesta tulee 16. ja Nurmisesta 17. galleriaan nimetty kiekkoihminen. 

Lahti-kiekon Hall of Fame on henkilögalleria, johon nimetään suomalaisen ja erityisesti lahtelaisen jääkiekon kehitykseen vaikuttaneita henkilöitä. Hall of Fame on perustettu kunnioittamaan lahtelaisia jääkiekon uranuurtajia, pelaajia ja vaikuttajia.

Pelicans TV:n studiossa kaksikko kertoi Antero Mertarannan tahdittamana ajatuksiaan valinnasta Hall of Fameen.

Tuoreimmat aiheesta

Pelicans