Trumpin mukaan Zelenskyi yrittää perääntyä Yhdysvaltain ja Ukrainan välisestä mineraalisopimuksesta.
Yhdysvallat ja Venäjä ovat aloittaneet neuvottelut harvinaisia maametalleja koskevasta yhteistyöstä Venäjällä. Asiasta kertoo Venäjän valtiollisen sijoitusrahaston johtaja Kirill Dmitrijev venäläismedia Izvestijalle. Asiasta on raportoinut englanniksi ainakin uutistoimisto Reuters.
– Harvinaiset maametallit ovat tärkeä yhteistyöalue, ja tietysti olemme aloittaneet keskustelut erilaisista harvinaisista maametalleista ja (muista) projekteista Venäjällä, Dmitrijev kertoi Izvestijalle.
Dmitrijev sanoi venäläismedialle, että jotkut yhtiöt ovat jo ilmaisseet kiinnostusta hankkeisiin. Hän ei nimennyt yhtiöitä erikseen eikä paljastanut muitakaan yksityiskohtia.
Izvestijan mukaan mahdollisesta yhteistyöstä voidaan keskustella lisää, kun Yhdysvallat ja Venäjä keskustelevat seuraavan kerran Saudi-Arabiassa. Maiden edustajien on määrä kokoustaa huhtikuun puolivälin tienoilla.
Dmitrijev oli mukana Venäjän delegaatiossa, joka neuvotteli Yhdysvaltain edustajien kanssa Saudi-Arabiassa helmikuussa.
Maametallineuvotteluista ovat Suomessa kertoneet aiemmin muun muassa ja .
