Venäjä Suomea parempi MM-jääpallossa

Jääpallon MM 2003
Jääpallon MM 2003Copyright MTV Oy 2003
Julkaistu 28.03.2003 20:17

Jääpalloilun MM-kisojen alkusarjan viimeiset pelit käytiin perjantaina. Suomi kärsi viimeisessä ottelussaan tappion Venäjälle 5-1.

Ruotsi vei runkosarjan puhtaalla pelillä kukistamalla Norjan maalein 6-2. Molemmat ottelut pelattiin 2x30 minuutin pituisena lämpimästä säästä johtuen.

Suomi aloitti Venäjää vastaan hyvin ja 9. minuutilla Kimmo Huotelin sivalsi kulmalyönnistä Suomen johtoon. Venäjä kuittasi vain pari minuuttia myöhemmin Mihail Svesnikovin viimeistelemästä kulmalyönnistä. Pian tasoituksen jälkeen oli Jarno Väkiparta yksin läpi, mutta Venäjän maalivahti Rybakov torjui laukauksen. Venäläisten kulmat olivat kohdallaan ja sekä Aleksei Shcheglov että Sergei Obuhov iskivät niistä taukonumeroiksi 3-1.

Toista jaksoa oli ehditty pelata vain kuusi minuuttia, kun Sergei Lomanov jr vei isännät 4-1 johtoon jälleen kulmalyönnistä. Sama mies lisäsi Svesnikovin syötöstä 54. minuutilla isännät 5-1 johtoon ja voittoon.
- Pallon hallinta oli ottelussa 50/50, mutta Venäjä oli murhaavan hyvä kulmalyönneissä - kuudesta kulmasta neljä maalia. Suomalaisista kunnostautuivat Vesa Vuokila ja Ville Aaltonen sekä maalivahti Pasi Hiekkanen, päävalmentaja Esko Tammilehto kuvaili peliä.

Suomi kohtaa lauantaina uudelleen Venäjän MM-välieräottelussa. Tammilehto tietää, että helppoa ei tule olemaan, mutta pikkuvaivoista kärsineet avainpelaajat alkavat olla kuitenkin jo pelikunnossa.
- Lauantaina on onnistuttava sataprosenttisesti puolustuspelissä, ja pelattava kärsivällisesti sekä odotettava vastaiskupaikkoja. Meillä oli nyt Ari Holopainen pois nivusvamman vuoksi, mutta välierässä hän on jo mukana. Sami Laakkosella on ollut ongelmia nilkan kanssa, sen sijaan Jarno Väkiparta alkaa olla jo hyvässä pelikunnossa, Tammilehto mietti.

Lauantain toisessa välierässä Ruotsi kohtaa Kazakstanin.

Jääpallon MM-kisojen alkusarja:

Venäjä-Suomi 5-1 (3-1)
9. Kimmo Huotelin 0-1
11. Mihail Svesnikov 1-1
21. Aleksei Shcheglov 2-1
24. Sergei Obuhov 3-1
36. Sergei Lomanov jr 4-1
54. Lomanov jr 5-1.

Ruotsi-Norja 6-2 (2-0)
Lämpimän sään takia ottelut pelattiin 2x30 minuuttisina.

Alkusarjan lopputilanne:

Ruotsi 4 4 0 0 27- 9 8 Venäjä 4 3 0 1 27- 11 6 Suomi 4 2 0 2 14- 17 4 Kazakstan 4 1 0 3 12- 27 2 Norja 4 0 0 4 9- 25 0

Välierät 29.3.: Venäjä-Suomi, Ruotsi-Kazakstan.
Norja karsii sarjapaikasta B-ryhmän ykkösen kanssa.

B-ryhmä:
USA-Viro 15-0.
Tilanne ennen lauantaina pelattavaa Valko-Venäjä-Hollanti-peliä: Valko-Venäjä 4 pistettä, USA 4, Viro 2, Hollanti 0.


(MTV3-STT)