Venäjä luovutti 22 000 murhatun puolalaisen aineistot

Katynin joukkomurhassa surmansa saaneiden upseerien perheet protestoivat vuonna 2006.(EPA)
Katynin joukkomurhassa surmansa saaneiden upseerien perheet protestoivat vuonna 2006.(EPA)
Julkaistu 03.12.2010 16:55(Päivitetty 08.12.2010 08:24)

Venäjä on antanut Puolalle uutta Katynin joukkomurhaan liittyvää arkistoaineistoa. Joukkomurhan odotetaan nousevan keskustelun aiheeksi ensi viikolla, kun Venäjän presidentti Dmitri Medvedev vierailee Puolassa ja tapaa virkaveljensä Bronislaw Komorowskin.

Puolan pääministeri Donald Tusk kiitti Katyn-aineiston luovutusta tärkeäksi toimeksi. Hänen mukaansa Puola haluaa kuitenkin kaikki surmiin liittyvät asiakirjat.

Katynin tapahtumat ovat jatkuvasti hiertäneet Venäjän ja Puolan välejä.

Neuvostoliiton salainen poliisi surmasi vuonna 1940 Katynissa ja kahdessa muussa paikassa arviolta 22000 puolalaista upseeria ja virkamiestä. Neuvostoliitto väitti, että murhat olivat saksalaisten tekoa, ja vasta Neuvostoliiton viimeinen presidentti Mihail Gorbatshov myönsi Stalinin määränneen teloitukset.

(MTV3 - STT - AFP)

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat