Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Varainsiirtoveron muutos tuo suuria haasteita välitysalalle

Julkaistu 25.09.2012 16:34

Asunto-osakkeen ostajan varainsiirtovero noussee vuodenvaihteessa 1,6 prosentista 2 prosenttiin. Maan hallituksen suunnitelman mukaan vero ulotetaan koskemaan myös yhtiölainaa.

Muutoksilla valtio arvioi saavansa uutta tuottoa 80 miljoonaa euroa vuodessa. Asiasta on tehty periaatelinjaus hallituksen keväisessä kehysriihessä.

Yleisellä tasolla kyseistä korotushanketta voidaan pitää vääränsuuntaisena signaalina kuluttajille ja asuntomarkkinoiden osapuolille. Eräiden tutkijoiden mukaan vero vähentää kotitalouksien muuttoalttiutta ja johtaa asuntokannan tehottomaan käyttöön.

Uudet kynnykset ovat omiaan pidentämään jonkin verran asunnonvaihtosykliä ja vähentämään asuntokauppojen määrää, kun kuluttajat harkitsevat entistä pidempään itselle sopivan kodin hankintaa. Varainsiirtoveron korottaminen on omiaan heikentämään asunto- ja kiinteistösijoittamisen asemaa muihin sijoitusmuotoihin nähden. Se toimii myös vastoin verotuksen neutraalisuustavoitteita.

Kiinteistönvälittäjän näkökulmasta hallituksen tekemä ehdotus aiheuttaa työn tekemiseen liittyviä käytännön hankaluuksia ja uusia kustannuksia, arvioi KVKL:n toimitusjohtaja Jukka Malila.

Lue myös:

Teksti: Jokakoti / KVKL
Lähde: KVKL

Lisää aiheesta:

Poltatko tällaisia kynttilöitä? "Kannattaa välttää"Halpaa sesonkikasvista myydään nyt huimat määrät – sopii jopa pastaan!Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseenVerkkosanakirja valitsi vuoden sanan – onko 67 jo tuttu?Pizzerioista ja kebabravintoloista löytyi 11 miljoonaa maksamattomia verojaKozeen Shiwan haastettiin oikeuteen – näin hän vastaa syytöksiin
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:15
    Sisäilma

    Poltatko tällaisia kynttilöitä? "Kannattaa välttää"

  • 17:02
    Ruoka

    Halpaa sesonkikasvista myydään nyt huimat määrät – sopii jopa pastaan!

  • 14:11
    Toyota

    Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseen

  • 14:05
    Ilmiöt

    Verkkosanakirja valitsi vuoden sanan – onko 67 jo tuttu?

  • 13:38
    Verot

    Pizzerioista ja kebabravintoloista löytyi 11 miljoonaa maksamattomia veroja