Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottaksen huima temppu hukkui värikkäiden käänteiden alle – röyhisti itse rintaansa: "Mitä enempää voi enää pyytää?"

imago images/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 13.09.2021 10:11
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Valtteri Bottaksen kannalta on sääli, että hänen upea viikonloppunsa Italiassa hukkui sunnuntaina aivan muiden aiheiden alle. Mutta kukas kissan hännän nostaisi ellei kissa itse?

LUE MYÖS: Daniel Ricciardo hämmästyi Valtteri Bottaksen paljastuksesta – "Älä viitsi, seurustelet nyt australialaisen kanssa"

LUE MYÖS: Valtteri Bottaksen reaktio Hamiltonin ja Verstappenin kolaria koskevaan kysymykseen huvitti – maailmanmestarikin repeili näkemälleen

Bottaksen autoon vaihdettiin perjantain aika-ajojen alla uusi uljas voimanlähde, ja hän hyödynsi remontin maksimaalisella tavalla. Bottas kellotti ilman vetoapua koko joukon nopeimman kierrosajan ja oli 0,096 sekuntia nopeampi kuin takanaan tullut tallikaveri Lewis Hamilton

Lauantain sprintissä Bottas piti vaivatta paikkansa kärjessä, kun Hamilton romahti kakkosruudusta viidennelle sijalle.

Sunnuntain kilpailuun Bottas starttasi moottoriremontista seuranneen lähtöruuturangaistuksen myötä ruudusta 19, mutta nousi 53 kierroksen aikana kolmannelle sijalle.

Suurimmat otsikot varasti kuitenkin McLaren-tallin ensimmäinen kaksoisvoitto sitten vuoden 2010 sekä Hamiltonin ja Max Verstappenin kolari kisan puolivälissä.

Timanttinen viikonloppu tuli Bottaksen kannalta sikäli herkulliseen saumaan, että juuri GP-viikon alkaessa tiedotettiin hänen siirtymisestään Mercedekseltä Alfa Romeolle. Sky Sportsin haastattelussa Bottakselta kysyttiinkin, oliko hänen suorituksensa tässä mielessä jopa katkeransuloinen.

– Aika-ajojen nopein, sprintin voittaja ja kisassa nousu viimeiseltä sijalta kolmanneksi. Mitä enempää voi enää pyytää? Bottas virnisti Planet F1:n mukaan.

– Jos katson kilpailua kokonaisuutena, annoin ehdottomasti kaikkeni ja tartuin kaikkiin mahdollisuuksiin. En tekisi oikeastaan mitään toisin, ja strategiamielessä oli hyvä päätös aloittaa kovilla renkailla ja yrittää sitten tuoreilla keskikovilla renkailla ohituksia.

Bottaksen mukaan keskikova rengas alkoi kuitenkin kisan loppua kohden menettää suorituskykyään, eikä hänellä ollut näin enää etua ympärillään kovilla renkailla ajaneisiin kuljettajiin verrattuna.

– Minulla oli yksi yritys Sergio Pérezin ohittamiseksi, mutta sen jälkeen rengas alkoi menettää suorituskykyään ja siitä tuli vaikeampaa. Tiesin, että hänelle oli tulossa rangaistus, joten en halunnut riskeerata liikaa.

Viiden sekunnin aikasakko pudotti Pérezin lopputuloksissa kolmossijalta Bottaksen ja Charles Leclercin taakse viidenneksi.

Taistelu Péreziä vastaan oli sikäli tärkeä, että Lewis Hamilton ja Max Verstappen olivat jo keskeyttäneet, joten Mercedeksen ja Red Bullin tallipisteet olivat täysin kiinni kakkoskuskeista.

Nyt pisteet menivät Mercedekselle 18–12.

– Minulla oli tänään vastuu kantaa koko tallia. Olen iloinen, että selvisimme ainakin omalla kohdallani niin monia ongelmia sisältäneestä viikonlopusta Red Bullia isommalla pistesaaliilla.

Lisää aiheesta:

F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottas osoitti kisan alla ilmassa olleet pelot nopeasti turhiksi – "Ei huonosti kuljettajalta, joka on saanut potkut"Turkin GP:n topit ja flopit: Valtteri Bottaksen voitossa poikkeuksellinen piirre – mestareilta harvinaisia virhearvioitaLewis Hamilton lyttäsi surkean Mercedeksen: aiemmin loistanut taktiikkaosasto sortui alokasmaiseen virheeseen – "Minulla ei ole mitään sanottavaa"Mercedeksen taktinen kömmähdys tarjosi Red Bullille avopaikan: "Meillä oli typerä hetki"F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottakselle kovaa riepottelua mediassa – ”Voi maksaa hänelle paikan Mercedeksellä”F1-lehdistökatsaus: Muistuttiko Ricciardon ajo Schumia vai Sennaa? Kimille ja Valtterille tylyt arvosanat Monacosta
F1Italian GPValtteri BottasMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • Eilen10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"