Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Urus ei suinkaan ole Lamborghinin ensimmäinen maasturi – tämä "Rambo-Lambo" myytiin juuri hirmuhintaan

Lamborghini LM002 eli tuttavallisemmin Rambo-Lambo.
Lamborghini LM002 eli tuttavallisemmin Rambo-Lambo.RM Sotheby's
Julkaistu 11.12.2017 17:53

MTV LIFESTYLE

Italialainen urheiluautovalmistaja Lamborghini esitteli viime viikolla Urus-nimisen katumaasturinsa. Valmistaja uskoo, että Urus muodostaa tulevaisuudessa jopa puolet kaikesta sen myynnistä. Moni ei kuitenkaan tiedä, että Lamborghini on valmistanut maastureita jo aiemmin.

Vaikka tämä onkin ensimmäinen kerta, kun Lamborghini on oikeasti tosissaan maasturinsa kanssa, valmisti se aikoinaan kolmisensataa Rambo-Lamboksi ristittyä LM002-mallia, josta oli tarjolla sekä armeija- että siviilimalli.

Rambo-Lamboa valmistettiin vuodesta 1986 vuoteen 1993 asti. Se sai alkunsa Cheetah-prototyypistä, jota suunniteltiin alun perin USA:n armeijan käyttöön. Autossa on viisilitrainen V12, joka tuottaa 455 hevosvoimaa, ja massiivinen 290-litrainen polttoainesäiliö.

lamborghini lm002
Rambo-Lambon ohjaamo. Kuva: RM Sotheby's

Tämä vuosimallin 1990 LM002 huutokaupattiin hiljattain New Yorkissa. Auton hinta oli uutena 158 000 dollaria, mutta hinta Sothebyn huutokaupassa nousi huomattavasti tätä korkeammaksi. Autolla oli myyntihetkellä mittarissaan noin 31 000 kilometriä, mutta sitä oli kunnostettu isolla rahalla. Autosta maksettiin loppujen lopuksi 467 000 dollaria eli noin 395 000 euroa.

***

13:17Lamborghini esitteli maailman nopeimman katumaasturin​​​​​​​

Lisää aiheesta:

Mersu ei koskaan tuonut markkinoille S-sarjan kartanoversiota, joten yksi firma tarttui asiaan itse – tämä kohtuuhintainen harvinaisuus voi pian olla sinunJapanilaismies shoppailee hyperautoja kuin suomalaiset perunoita – näitä Fenyr Supersporteja on olemassa vain kymmenen, ja tämä sankari osti niistä viisiHalvin uusi Bugatti maksaa vain 30 000 euroa – huippunopeuskin jää hieman lippulaivamallistaIhanan tyyristä! Maailman kallein uusi auto maksaa 15 miljoonaa euroa – koko tuotanto myytiin jo loppuunJos kolmen vuoden odotus ei kiinnosta: Tarjolla maailman ensimmäinen käytetty Bugatti ChironAston Martin on valmistanut myös farmareita, eivätkä ne ole kauniita – tämä yksilö yli 350 000 euron arvoinen
LamborghiniSuperautotAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lamborghini
  • 07.06.202422:02
    Liikenne

    Supersuosittua Youtube-tähteä uhkaa USA:ssa vuosien vankeus – videolla ammutaan ilotulitteita helikopterista Lamborghiniin

  • 01.04.202313:57
    Autot

    Kokonaiset 10 kilometriä sähköllä – ensimmäinen ladattava Lamborghini ei rangella revittele

  • 27.02.202313:29
    Autot

    Parkkiapulaisen painajainen: Törmäsi harvinaisella Lamborghini Aventador Ultimaella toiseen samanlaiseen

  • 21.07.202206:27
    Superautot

    Isän ja tyttären huviajelulle kauhistuttava päätös – liekit tuhosivat harvinaisen urheiluauton minuuteissa: "Tunsin itseni täysin avuttomaksi"

  • 20.03.202211:02
    Autot

    Viimeiset Aventadorit makaavat Atlantin pohjassa kolmen kilometrin syvyydessä – Lamborghini-pomolta lohdullisia sanoja asiakkaille