Ulkomailla asuvien suomalaisten hoitajien saaminen takaisin Suomeen helpottaisi merkittävästi eläköitymisestä johtuvaa työvoimapulaa lähivuosina.
Ulkomailla asuu jo noin 6000 suomalaista hoito- ja hoiva-alan ammattilaista, arvioi apulaisneuvottelupäällikkö Pirkko Leivo Kunnallisesta työmarkkinalaitoksesta.
Näiden saaminen takaisin Suomeen auttaisi terveydenhuoltoa uhkaavaan työvoimapulaan. Leivo kuitenkin myöntää, että osa näistä ihmisistä ei aiokaan palata Suomeen.
Puolet kuntien hoito- ja hoiva-alan henkilökunnasta jää eläkkeelle vuoteen 2025 mennessä. Pahin piikki on vuonna 2014, jolloin sosiaali- ja terveydenhuollosta jää eläkkeelle lähes 10 000 työntekijää.
Pääkaupunkiseudun kaupungit ovat järjestäneet ulkosuomalaisten rekrytointitilaisuuksia tähän mennessä Lontoossa ja Tukholmassa. Lisäksi rekrytointitapahtuman järjestämistä Osloon on harkittu.
(MTV3-STT)