Tutkimus: Likainen tyyny voi aiheuttaa korvatulehdusta
Unikulman teettämän tutkimuksen mukaan aivan liian moni suomalainen nukkuu likaisella tyynyllä. Tyynyihin kertyvä home voi aiheuttaa iho- ja silmäoireita sekä korvatulehdusta.
– Vuoden käytön jälkeen pesemätön tyyny painaa jopa kilon enemmän kuin uusi tyyny, Unikulman ergonomiasuunnittelija Vesa Tuominen kertoo. Lisäpaino koostuu rasvasta ja liasta, jotka ovat oiva kasvualusta homeelle. Likaisessa tyynyssä viihtyvät myös pölypunkit.
Unikulman teettämän tutkimuksen mukaan 16 prosenttia suomalaisista ei pese tyynyään koskaan. Likainen tyyny voi kuitenkin aiheuttaa ihottumaa, tukkoisuutta ja rähmää silmiin. Pahimmillaan se saattaa olla osasyyllinen korvatulehduksiin.
Tyynyn käyttöikä on kaksi vuotta, jonka jälkeen päänalunen tulisi vaihtaa uuteen. Tyyny olisi hyvä pestä muutaman kerran vuodessa tarpeeksi korkeassa lämpötilassa.
Linkouksessa on syytä olla varovainen, etteivät täytteen kuidut suoristu ja tyyny litisty. Kolmasosa pesuaineen normaalimäärästä riittää, jotta täytemateriaali huuhtoutuu kunnolla. Kuivausrummun käyttöä tulisi välttää.
Teksti: Jokakoti
Kuvat: Unikulma, Colourbox
Uusimmat
-
21:49
Riihimäellä kahden auton nokkakolari – tie ollut tunteja poikki
-
21:46
Melkoista sekoilua – NHL:n heittopussin "häpeällinen" toiminta ihmetytti
-
21:41
Puolustajat loistivat kirkkaimmassa valokeilassa SM-liigassa – tässä kierroksen kaikki osumat
-
21:27
Helsingin Mustikkamaalla hengenvaarallinen tilanne: Henkilö kiipesi useiden metrien korkeuteen sähköpylvääseen
-
21:15
Ernest Lawsonin ensimmäisellä Putous-hahmolla yllättävä yhteys lapsuudessa tehtyyn jekkuun
-
20:58
Marcus Forss maalasi Englannissa – Teemu Pukin Norwichin nousu ei vielä varmistunut
-
20:50
Pysäyttävä kuva – Kimi Räikkösen yliajama Ferrari-mekaanikko avautui kokemastaan
-
20:40
Järkyttyisitkö, jos miehellä olisi ollut satoja seksikumppaneita ennen sinua? Naisraati vastaa: "Sinä et mielestäni ole vakavasti otettava kumppani..."
-
20:34
Nyrkkeilijä hätkäytti punnituksessa paljastavissa alusvaatteissa – mestari tuki: "Jos minulla olisi tuollaiset rinnat..."
-
20:32
Pelicansin suora puolivälieräpaikka omissa käsissä – "Tämä oli pakkovoitto"
-
20:04
Kärpillä hurjat panokset SM-liigan päätöskierroksilla – "Se olisi tärkeää"
-
20:02
Aurinkomatkojen toimitusjohtaja ilahtui alan suuresta roolista exit-suunnitelmassa – näillä keinoilla suomalaiset pääsevät kesälomalla reissuun
-
20:01
Krista Siegfrids iloitsee uusista kansainvälisistä työkuvioistaan: "Tulee olemaan kiireinen kevät"
-
19:35
Valioliigassa melkoinen paukku! Manchester City taipui – vastustaja veti koko toisen jakson vajaalla
-
19:29
Britannian prinssi Philip lasketaan haudan lepoon ensi lauantaina – hautajaisista pienimuotoiset
-
19:24
Onko pettäminen oikeutettua, jos kumppani ei halua seksiä? Seksiasiantuntija vastaa: "Ilmiselvä kysymys tässä on se..."
-
19:16
KooKoolta tyly kylvetys SaiPalle, Pelicans haki revanssin HIFK:sta – jännittävä taisto puolivälieräpaikoista tiivistyi entisestään
-
19:09
Prostituutio ja ihmiskauppa rehottavat Espanjassa, jossa yhdyntäkerran voi ostaa pikkurahalla – Patiencen tie seksikaupan uhriksi oli traumaattinen
-
18:53
Yli sata osallistui koronasäännösten vastaisille päivälliskutsuille Pariisissa – kapinoiville herkkusuille sakkoja
-
18:50
Santeri Haarala, 21, johdatti KuPSin Suomen cupin finaaliin – "Pakin sokeasta kulmasta"
-
Lataa lisää