Turkki käynnisti maahyökkäyksen Syyriaan

Turkki on käynnistänyt maajoukkojen hyökkäyksen Syyriassa, kertoo Turkin puolustusministeriö Twitterissä. Turkki käynnisti aiemmin tänään ilmaiskut Pohjois-Syyriassa.
Turkki on iskenyt Turkin ja Syyrian vastaisella rajalla oleviin kaupunkeihin. Maaoperaatiossa mukana on myös Turkin kanssa taistelevia syyrialaisia opposition kapinallisryhmiä.
Turkin iskuissa on kuollut jo ainakin 15 ihmistä, joista kahdeksan on siviilejä, kertoo Syyrian sotaa tarkkaileva järjestö Syrian Observatory for Human Rights.
Saman järjestön mukaan tuhannet ovat paenneet Turkin hyökkäyksen alta Pohjois-Syyriassa. Myös uutistoimisto AFP:n paikalla oleva kirjeenvaihtaja on raportoinut paikalta pakenevista, tavaroitaan pakkaavista perheistä.
Uusimmat
-
00:38
Johnson voittamassa vaalit: Ovensuukyselyt povaavat Britannian konservatiiveille enemmistöä parlamenttiin – tulossa jopa 50 lisäpaikkaa
-
00:00
Manchester United pisti rillutteluksi – tässä ovat kaikki Eurooppa-liigan pudotuspelijoukkueet
-
23:56
Huuhkajat-tähden joukkue taisteli trilleristä jatkoon – entinen HJK-kärki tykitti yksin maalipörssin kärkeen
-
23:40
Kultaleijona vaihtaa maisemaa NHL:ssä – Carolina Hurricanesille jälleen yksi suomalaisvahvistus
-
23:31
Armeija yrittää noutaa ruumiit purkautuneelta tulivuorelta Uudessa-Seelannissa
-
23:04
Kone palasi kentälle Porissa moottorivian takia – hätälaskun jälkeen kapteenia pääsi jututtamaan palomestari: "Kyllä hän oli ammattilainen"
-
22:54
Kaapo Kakon sopeutuminen NHL-kaukaloon on tehnyt vaikutuksen Rangers-pomoon – "Voin samaistua siihen, kuinka vaikeaa sen täytyy olla"
-
22:52
Ex-HJK-tuittupää latasi Rangersille huipputärkeän maalin – pyyteli heti anteeksi?
-
22:52
Jukka Jalonen: "Tietyllä tapaa jäi hyvä maku suuhun, vaikka hävisimme"
-
22:42
F1-tallipomot listasivat kauden parhaat kuljettajat – Valtteri Bottakselle kohtalaista arvostusta
-
22:25
Pelastuslaitos hälytettiin Porin lentoasemalle – reittikoneessa havaittiin moottorivika
-
22:25
Pitkän linjan rallivaikuttaja ylistää kovin sanoin Kalle Rovanperän poikkeuksellista ominaisuutta – "Kukaan ei ole ollut lähellekään samalla tasolla"
-
22:20
Mies värväsi Isis-taistelijoita sosiaalisessa mediassa: "Murskaa pää seinää vasten, sylje kasvoille" – sai 30 vuoden tuomion
-
22:15
"Vielä alkusyksystä näytti hyvältä" – manageri avaa Jari-Matti Latvalaan vaikuttaneita yllätyskäänteitä
-
22:03
Ari-Pekka Liukkonen takoi Suomen ennätyksen uuteen uskoon – "Osasin odottaa"
-
22:01
Valehtelevat viettelijät -tähti julkaisi upean imetyskuvan – kommenttikenttä räjähti: "Kuumin äiti ikinä"
-
21:56
Leijonien upea kiri valui viemäristä alas – Tshekille voitto jatkoaikalirautuksella
-
21:52
Leijonat kiri viime hetkillä tasoihin, Tshekille heppoinen voittomaali – näin ottelu eteni
-
21:51
Veskari lensi pihalle rumasta tempusta entiseen HJK-tähteen – maalinsylkijä rankaisi välittömästi
-
21:49
Arsenal oli hätää kärsimässä Eurooppa-liigassa, lopussa käänne – villi viittoilu hämäsi maalivahtia?
-
Lataa lisää