Kanadan GP:n tuomaristo tutki kisan jälkeen tarkasti Lewis Hamiltonin toiminnan kilpailun 7. kierroksella.
Hamiltoniin kohdistui kaksi erillistä tutkintaa, mutta tuomaristo ei nähnyt kummassakaan tapauksessa moittimisen aihetta Hamiltonin toiminnassa.
Ohitusta yrittänyt Hamilton törmäsi McLaren-autollaan tallikaverinsa Jenson Buttonin takapyörään, mutta häntä ei pidetty syyllisenä kolariin.
- Lewis Hamiltonilla oli 13. mutkan ulostulossa perusteltu ohitustilaisuus, koska hänen nopeutensa oli suurempi kuin Jenson Buttonilla, tuomaristo perusteli.
- Hamiltonin oli perusteltua uskoa, että Button näkisi hänet ja että hän pystyisi tekemään ohitusliikkeen, tuomaristo jatkoi.
Hamilton rikkoi autonsa törmättyään Button-kolarin jälkeen reunamuuriin, mutta jatkoi siitä huolimatta ajamista radalla. Sääntöjen mukaan pahoin vaurioituneella autolla ei saa enää jatkaa ajamista.
- Kuultuaan kuljettajaa ja tallin edustajaa tuomarit päätyivät siihen, että kuljettaja oli vakuuttunut kärsineensä ainoastaan rengasrikon. Kuljettaja uskoi näin ollen, että hän pystyisi palaamaan turvallisesti varikolle ja ryhtyi yrittämään sitä. Talli kuitenkin uskoi, että auto oli saanut ripustusvaurioita ja käski häntä radion kautta pysähtymään välittömästi. Kuljettaja reagoi sen mukaisesti ja pysähtyi kuuden sekunnin sisällä merkittyyn autojen noutopisteeseen, tuomaristo perusteli päätöstään päästää Hamilton ilman rangaistusta.
Hamilton ja Button kolaroivat:
Sumo video id