Tuomari Nurmio vieraili Kingissä: Itkuohjelmiin en lähde

tuomari nurmio
com.pic. / Markku Ojala / All Over Press
Julkaistu 25.01.2015 14:01
Toimittajan kuva

Sarianne Tähtivaara

sarianne.tahtivaara@mtv.fi

Palkittu taiteilija Tuomari Nurmio halusi lähteä Kingi-ohjelmaan sen huumorin takia.

Useista hiteistään tunnettu Tuomari Nurmio esiintyi lauantaina 24. tammikuuta MTV3:n Kingissä yhdessä Arto ”Mosse” Moilasen kanssa. Jaakko Saariluoman hahmon kanssa lavalla rokannut Nurmio ei miettinyt kutsua ohjelmaan kahta kertaa.

Sketsiohjelmat kun sattuvat olevan rokkarin mieleen.

– Ei minua tarvinnut tähän juurikaan suostutella. Minua pyydettiin Vain elämää -ohjelmaankin, mutta sanoin, etten lähde itkuohjelmaan. Sen sijaan nauruohjelmiin voin lähteä, mies paljastaa.

Mä jäin kii -kappaleen Moilasen kanssa esittänyt Nurmio oli tyytyväinen lauantai-illan show’hun. Hän kertoo katsoneensa ohjelman kaksi aiempaa jaksoa, muttei ole vielä löytänyt suosikkiaan hahmokilpailun joukosta.

– Hauskaa oli! Tykkään sketsihuumorista ja sellaisesta älyttömyydestä ja räävittömyydestäkin.

– Sketsiohjelmiin kuuluu se, että kokeillaan sovinnaisuuden rajoja. Kun asioita käsitellään huumorin avulla, se parhaimmillaan lisää suvaitsevuutta, muusikko pohtii.

Katso Tuomari Nurmion ja Moilasen esitys videolta!

Kingi MTV3-kanavalla lauantaisin klo 19.30.