Taidemaalari loukkaantui vakavasti kotonaan syttyneessä tulipalossa.
Taiteilija Juhani Palmu, 72, loukkaantui vakavasti kotonaan kesäkuun alussa. Palmu oli puolisonsa Leila Palmun mukaan lukenut sanomalehteä, kun lehden reuna oli osunut kynttilään. Lehti oli syttynyt palamaan ja taiteilija Palmu oli heittänyt lehden lattialle. Tuleen syttynyt lehti putosi miehen jalkojen kohdalle lattialle, eikä pyörätuolilla liikkuva maalari päässyt tilanteesta pakoon.
Leila Palmu kuvaili eri medioille miehensä palaneen "kuin soihtu". Juhani Palmu vietiin ensin Seinäjoen sairaalaan, josta hänet siirrettiin pian ambulanssilla Jorvin sairaalaan Espooseen.
Vyötäröstä alaspäin kolmannen asteen palovammoille palanut Palmu on edelleen hoidettavana Jorvissa. Juhannusviikonloppuna Leila Palmu kommentoi miehensä vointia Ilta-Sanomille. Hän kertoi Juhanin olevan hengityskoneessa.



