Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Toshiro Mifune kuollut

Julkaistu 29.12.1997 13:21

Japanin tunnetuin elokuvanäyttelijä Toshiro Mifune kuoli joulun aikaan sairaalassa Tokiossa. Mifune oli syntynyt 1. huhtikuuta 1920 Kiinassa, jossa hänen vanhempansa silloin asuivat. Hän oli sairastanut jo pitkään.

Mifune on ylivoimaisesti tunnetuin japanilainen näyttelijä muualla maailmassa. Uransa aikana hän sai peräti 60 henkilökohtaista kunnianosoitusta. Mifune esiintyi kaikkiaan noin 140 elokuvassa, joista puolet palkittiin Japanissa tai ulkomailla. Venetsian elokuvajuhlissa hänet valittiin kahdesti parhaaksi näyttelijäksi. Mifune nousi kansainväliseen kuuluisuuteen maanmiehensä Akira Kurosawan ohjaamissa filmeissä, joihin kuuluvat sellaiset klassikot kuten Seitsemän samuraita, Seittien linna, Samurai miekka ja Punaparta.

Mifune esiintyi kaikkiaan 16:ssa Kurosawan ohjaamassa elokuvassa. Yhteistyö alkoi vuonna 1948 elokuvalla Juopunut enkeli ja tuotti elokuvahistoriaan monia komeita töitä. 1960-luvulla yhteistyö päättyi ohjaajan ja näyttelijän välisiin ristiriitoihin. Monissa Kurosawan elokuvissa Mifune näytteli samuraita, ja hänestä tulikin eräänlainen koko maailman samurai. Tämä maine toi Mifunelle myös kansainvälisiä rooleja. Tunnetuin hänen amerikkalaisista töistään oli sotaherra tv-sarjassa Shogun, joka pohjasi James Clavellin samannimiseen kirjaan. Sarja on nähty meilläkin. Mifune opiskeli ennen elokuvauraansa valokuvausta ja toimi toisessa maailmansodassa Japanin keisarillisten ilmavoimien valokuvaajana.
(STT-DPA)

Lisää aiheesta:

Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus 3. maailmansodasta medialta piilossa pidetyssä konferenssissa
SM-liigaseuralle kauhunhetkiä
Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa
Rovanperä jahtaa Pajaria, Hyundai-tähdet huuli pyöreänä – MTV seuraa Chilen MM-rallia
Palestiinalaislasten nimet valaisivat Finlandia-talon
SaiPan kannattajilla huimat bileet