Kaupankäynti Tokion pörssissä on pysäytetty tietoteknisen ongelman vuoksi. Pörssi kertoo kaupanteon olevan seisahduksissa koko päivän.
Häiriön kestosta ei ole annettu tarkempaa arviota ja pörssin mukaan kaupankäynnin jatkumisen ajankohdasta ei ole vielä päätetty.
Viranomaislähde kertoi uutistoimisto AFP:lle, että kaupanteko pysäytettiin paikallista aikaa torstaiaamuna puoli yhdeksän jälkeen. Pörssipäivä ei ehtinyt alkaa Tokiossa ennen keskeytystä.
Häiriön tarkempaa luonnetta ei ole selvennetty, mutta pörssi kertoi aiemmassa tiedotteessaan häiriöiden olevan kytköksissä kauppatietojen välitykseen. Häiriöllä on ollut vaikutuksia myös muun muassa Nagoyan ja Sapporon pörsseihin.
Uusimmat
-
17:51
Mäntyharjulla lammesta löytyi kuollut karhu – "Hyvin harvinaista"
-
17:36
KRP epäilee: Eduskunnan palvelunestohyökkäys toteutettiin kymmenistä IP-osoitteista ulkomailta
-
17:34
Entiset vangit kertovat BBC:lle, kuinka heitä kidutettiin ja käskettiin kuvaamaan raiskauksia haalarikameroilla – kidutus venäläisissä vankiloissa järjestäytynyttä
-
17:15
120 metrin syvyyteen ilman laitteita – tältä näyttää uusi vapaasukelluksen maailmanennätys
-
17:03
EM-uinneissa kisataan kammohelteessä – näin Matti Mattsson käsittelee olosuhteita: "Uuden edessä ollaan"
-
17:00
Real Madridin pelaajat ovat ympäri maailman seurattuja suurtähtiä – tässä ovat huippu-urheilijoita kannustavat puolisot
-
16:11
Jari Litmanen muistelee poisnukkunutta Vesa-Matti Loiria – "Vesku oli urheiluhullu"
-
16:06
G7-maat vaativat Venäjää palauttamaan Zaporizhzhjan ydinvoimalan hallinnan Ukrainalle – MTV seuraa sotaa
-
16:05
Vesa-Matti Loiri rakasti vanhemmalla iällään Lapin rauhaa – MTV:n vieraili viihdetaiteilijan luona vuonna 2004: ”Olen stadilainen, mutta…”
-
16:04
Helppoa ja nopeaa! Katin jauheliharuoan päätähtenä on ruokakaupan edullinen terveyspommi
-
16:02
Säästyykö Helsinki finaaliotteluissa nähdyiltä vakavilta häiriöiltä? Tiedustelutiedot Saksasta rauhoittavat Super cup -järjestäjiä
-
15:59
Elfyn Evans jäi suomalaiskuskien jalkoihin – "Ei näytä kovin hyvältä minun osaltani"
-
15:38
Ruotsalainen kiekkolegenda Börje Salming vakavasti sairas: "Parannuskeinoa ei ole"
-
15:31
MTV:n entinen johtaja Tauno Äijälä muistelee yhteistyötä Vesa-Matti Loirin kanssa: "Hän oli yksi niistä kirkkaista tähdistä"
-
15:29
Poliitikot muistelevat Vesa-Matti Loiria – "Jätit jälkesi suomalaisten sydämiin, eikä se sieltä häviä"
-
15:17
Tästä syystä Helsinki ajautui palkkakaaokseen – työntekijöillä oikeuksia korvauksiin
-
15:04
Euroopan lääkevirasto odottaa hyväksyntään omikronin variantteihin tehoavaa rokotetta
-
15:00
Tutkijat jäljittävät Kiinassa uutta eläimistä peräisin olevaa virusta – tartuttanut jo useita kymmeniä ihmisiä
-
14:58
Esapekka Lapin ralliohjelman jatko varmistui – Sebastien Loeb palaa 10 vuoden tauon jälkeen tuttuun soraralliin
-
14:53
Helsingin kaupunki valmis maksamaan korvauksia palkkasotkusta työntekijöilleen, kertoo JHL: "Ensimmäistä kertaa positiivisia viestejä"
-
Lataa lisää