USA 2006. Ohjaus: John Moore. Käsikirjoitus: David Seltzer. Tuotanto: John Moore, Glenn Williamson. Kuvaus: Jonathan Sela. Leikkaus: Dan Zimmerman. Pääosissa: Julia Stiles, Liev Schreiber, Mia Farrow, Pete Postlethwaite, David Thewlis, Seamus Davey-Fitzpatrick, Michael Gambon, Giovanni Lombardo Radice, Carlo Sabatini. Kesto: 110 min.
Uudelleenfilmatisoinnit harvoin yltävät alkuperäisten teosten tasolle, ja useimmiten niiden tarkoitus onkin vain jatkaa rahastusta hyvällä idealla. Juuri näin tapahtuu myös vuoden 1976 kauhuklassikon Ennustuksen päivitetyssä versiossa The Omen, joka siirtää tehokkaan tarinan paholaislapsesta nyky-Amerikkaan. Nuoren, lähinnä toiminnan puolella siipiään kokeilleen John Mooren ohjaus on uskollinen Richard Donnerin elokuvalle sekä pahassa että hyvässä; toisaalta se ei tarjoa juuri mitään uutta, toisaalta sen tarkasti noudattama David Seltzerin käsikirjoitus on loogisine aukkoineenkin harvinaisen toimiva. Edelleen.
Kuuluisa kauhutarinahan lähtee käyntiin, kun rikkaan poliitikon lapsi kuolee synnytyksessä, ja vaimon tietämättä tilalle annetaan tummakutrinen vaihdokki: itse vanhan vihtahousun jälkeläinen, jonka pariskunta kasvattaa omanaan ja joka rupeaa terrorisoimaan ympäristöään tavoitteenaan maailman valloitus. Luontevan ajankohtaisarvon kuviolle tarjoaa alussa esitetty Raamattu-profetia, jossa Harmageddonin enteisiin lukeutuvat nokkelasti mm. WTC-isku ja tsunami. Elokuvan maailmanensi-illaksi on valittu hauskasti pedon luku 6.6.06, siis pikku Damienin syntymäpäivä.
Pinnalta katsoen The Omenissa on kaikki kohdallaan. Se pelottaa juuri oikeissa kohdissa, kauhu kasvattaa intensiteettiään alkuteoksen tapaan, ja etenkin lastaan pelkäämään oppivan äidin tuska on koskettavaa. Miljööt kuten perheen suunnaton kotitalo, hämärät holvit ja hautausmaat toimivat niin kuin pitää. Elokuvasta kuitenkin uupuu alkuperäinen 1970-luvun charmi, tietty erikoinen ajan henki, joka liittyi myös muutamaa vuotta aiemmin valmistuneeseen pirunpentu-klassikkoon Rosemaryn painajaiseen. Kunnianosoituksena tuolle Roman Polanskin mestariteokselle Damienin saatanallista lastenhoitajaa Mrs. Baylockia esittää nyt Mia Farrow, ja hyvin esittääkin. Hänen botoxilla vahvistettu hymynsä nostaa tukan pystyyn keneltä hyvänsä.
Myös muut sivuosat ovat osuvia: aina vakuuttava Pete Postlethwaite ennustuksia huutelevana Isä Brennanina ja David Thewlis uteliaana valokuvaajana, joka kiinnostuu suurlähettiläsperheen kummista kommelluksista. Sen sijaan lähettiläs Robert Thornia esittävä Liev Schreiber (Mantsurian kandidaatti) on kovin kalvakka ja vaimona räytyvä Julia Stiles (Mona Lisa Smile) osaansa liian nuori. Pieni Seamus Davey-Fitzpatrick osaa verihurttien kanssa kaveeraavana Damienina olla sopivan vähäeleinen ja siksi hyytävä.
Aidon ja oikean Ennustuksen ystäville The Omen on aika turha tuttavuus jo siksi että juonen tietää tarkkaan etukäteen. Mutta nuorille ja muille asiaan vihkiytymättömille nykykatsojille tarjolla on tasaisesti toimivaa kauhuviihdettä – ja kerrankin hyvin kirjoitettua sellaista.
Teksti: Tuuve Aro