Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teuvo Hakkarainen avautuu kokemastaan ahdistelusta mielipidepalstalla: "En minäkään nauttinut, kun minua on tultu halaamaan lupaa kysymättä"

Teuvo Hakkarainen kirjoittaa tuntemuksistaan mielipidepalstalla.
Teuvo Hakkarainen kirjoittaa tuntemuksistaan mielipidepalstalla. Jarno Kuusinen / All Over Press
Julkaistu 27.02.2018 10:42

MTV UUTISET

Keskisuomalaisen mielipidepalstalle kirjoittanut Teuvo Hakkarainen kertoo tarvinneensa hengähdystaukoa mediamyrskyn jälkeen. Hän kertoo jättäneensä alkoholin ja aikovansa osaltaan puuttua siihen, että seksuaalista ahdistelua ei enää tapahtuisi.

Perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkarainen nousi uutisotsikoihin sen jälkeen, kun tämä suuteli väkisin kansanedustaja Veera Ruohoa eduskunnan pikkujouluissa.

Nyt Hakkarainen avautuu itsekin sopimattomaksi kokemastaan lähentelystä eduskunnassa.

– En minäkään ole nauttinut niistä tilanteista, kun minua on tultu halaamaan minulta lupaa kysymättä "Lempi-Hakkarainen"-sanojen saattelemana. Olen tuntenut oloni kiusalliseksi. En tiedä, onko kyseessä hyväntahtoinen flirtti vai mitä se on, mutta minulle se on tuntunut vastenmieliseltä.

Kohusta seurasi myös jotain hyvää

Viime kuukausina hiljaiseloa pitänyt Hakkarainen kertoo, että ei puolustele pikkujoulujen aikaan uutisiin noussutta ahdistelutekoaan. Hän uskoo, että kohusta seurasi jotain hyvääkin, sillä pikkujouluja ja täysistuntoja ei pidetä puhemiehen linjauksen myötä yhtä aikaa.

1:56Kansanedustaja Veera Ruoho on tehnyt rikosilmoituksen Teuvo Hakkaraisen käyttäytymisestä


Hakkarainen luonnehtii, että hänelle alkoholin suhteen sopii nollatoleranssi. Hän kertoo mielipidekirjoituksessa korvanneensa alkoholinkäyttöä liikunnalla, joka on tehnyt perussuomalaisten kansanedustajalle hyvää. Hakkarainen kaipaa muutosta eduskunnan alkoholikulttuuriin.

– Eduskuntatyöskentely ja alkoholi eivät sovi yhteen. Paljon kriittistä tarkastelua ja muutoksia tarvitaan tuon korskean rakennuksen sisällä. Siellä tehdään tärkeitä päätöksiä, ihmisten elämään vaikuttavia. Minä lupaan osaltani jatkossa tehdä kaikkeni, jotta kansalaisten antama valtakirja saa vastinetta.

Viitasaarelainen kansanedustaja vakuuttaa, että aikoo tehdä osansa sen eteen, että naisten kokemaan häirintään saadaan aikaiseksi muutos.

– Menneisyydelle en voi mitään, mutta tulevaisuuteen voin vaikuttaa.  

Lisää aiheesta:

Ano Turtiainen ei aio muuttaa käytöstään ja uhosi puhemiesneuvostolle: "Kuvitteletteko te, että olisin teille alainen ja teillä töissä?"Ano Turtiaisen toiminta eduskunnassa uhkaa normalisoida väkivallan käyttöä: "Jos kansanedustajatkin pystyvät nyrkit pystyssä pyörimään, miksen minä!"Eduskunnan pikkujouluista on aiemmin vaiettu mediassa sanattomalla sopimuksella: "Sieltä on lähdetty toisenlaisille jatkoille kuin mitä puoliso on toivonut"IS: Sampo Terho kommentoi Teuvo Hakkaraisen vuoden takaista toikkarointia humalassa – "Hän antoi vahvan lupauksen hakeutua hoitoon"Puheenjohtaja Halla-aho seksuaalisesta ahdistelusta: ”Jos tämä toistuu, Hakkarainen erotetaan pysyvästi”Eduskunnassa humalassa törttöillyt Hakkarainen tilittää Facebookissa: "Minulle ei käy viina – ei tipan tippaa"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 12:43
    Kadonneet

    Lauttasaaren kadonnut löytyi

  • 12:37
    Liikenne

    MTV Uutisten tiedot: Länsiradasta kokoustetaan iltapäivällä – nämä asiat ovat pöydällä

  • 11:36
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi kolmevuotiaaseen Espoossa – "Vakavat vammat"

  • 11:09
    Sää

    Sää: Märkä lämpö hellii Suomea

  • 10:48
    Liikenneonnettomuudet

    Puolustusvoimien pakettiauto nokkakolarissa vakavin seurauksin – syyn uskotaan selvinneen