Luvian Laitakarin satamassa perjantaina 23.7 klo 10.30 alkaen keskustellaan Itämerestä: "Ei öljyonnettomuutta! Onko liikenne turvallista merellä?". Presidentti Tarja Halosen ohella mukana ovat Baltic Sea Action Groupin hallituksen puheenjohtaja Ilkka Herlin, Liikenne- ja viestintäministeriön erityisasiantuntija Tero Jokilehto ja Suomen Ympäristökeskuksen kehitysjohtaja Esa Nikunen .
Tilaisuuden jälkeen on vuorossa purjelaiva Ihanan vesillelasku.Ilmainen linja-autokuljetus Porista ja Luvian keskustasta. Henkilöautoliikenne rajoitettu. Katso aikataulut www.ihana.fi
Tässä koko ohjelma:
10.00-10.30 musiikkia kaljaasi Valborgin kannelta - Jyrki Kangas Ensamble
10.30-11.45 Baltic Sea Action Groupin Itämeri-keskustelu - SuomiAreena
11.45 alkaen vesillelaskutilaisuus;Puheet: SuomiAreena-lava -Musiikki: Lions-lava
Vesillelaskun juontaa Apo Elomaa. Kunniavartiosto laivan edessä: laivan rakentajat ja nuoret purjehtijat
- Meri-Porin soittokunta (klo 11.45-12.00)
- juhlapuhe: Ilkka Herlin
- kirkkoherra Tapio Seppälän puheenvuoro
- puhe: Markku Hermonen
- laivamestarin ja suunnittelijan huomioiminen
- laivan kastaminen: fanfaarit heti kun laiva on kastettu: Meri-Porin soittokunta
- vesillelasku
- tykinlaukaukset ja laivojen sireenit kun laiva on vedessä
Vesillelaskun jälkeen Luvian Mieskuoro laulaa noin 30 min. ja sen jälkeen Meri-Porin soittokunta jatkaa "taustamusiikkia" niin kauan kuin "jaksaa" yleisön siirtyessä kahvitteluun ym.
(MTV3)