Koripallovalmentaja Lars Ekström jatkaa uraansa Ruotsin mestaruussarjassa Boråsissa. Ekström aloitti kauden Porvoon Tarmossa.
Ekström, 45, on valittu kahdesti kotimaisessa Korisliigassa vuoden valmentajaksi. Boråsissa hän valmentaa vähintään loppukauden.
Boråsia alkukauden valmentanut Anders Jonsson jää joukkueeseen apuvalmentajaksi. Jonssonin johdolla Borås on haalinut kauden 17 ottelusta viisi voittoa. Joukkue on sarjataulukossa yhdeksäntenä niukasti pudotuspeliviivan alapuolella. Tavoitteena on paikka pudotuspeleissä.
Ruotsin liigassa Ekströmistä tulee toinen suomalainen päävalmentaja, sillä sarjakärki Solna Vikingsia luotsaa maajoukkueenkin apuvalmentajana toimiva Pekka Salminen. Solna on Salmisen johdolla voittanut Ruotsin mestaruuden vuosina 2003 ja 2008.
Ekström toimii myös Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen päävalmentajana.
(MTV3-STT)