Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Tältä Esapekka Lapin tuhoutunut auto näytti kolaripaikalla – C Moren asiantuntija jakoi tilanteesta paljonpuhuvan arvion

3:19Esapekka Lappi rysäytti rajusti koivuun – Jari Ketomaa: "Ei kerkeä jarruttaa yhtään"Katso Lapin ulosajo ja Jari Ketomaan analyysi videolta.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 04.08.2023 18:33
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Suomen MM-ralli sai Hyundain Esapekka Lapin osalta ikävän käänteen viidennellä erikoiskokeella, kun suomalaiskuljettaja ajautui täydessä vauhdissa tieltä ja rysähti koivuun. C Moren asiantuntija Jari Ketomaa arvioi rallilähetyksessä Lapin tilannetta.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Katso pääkuvan videolta Lapin ulosajo sekä Jari Ketomaan analyysi tilanteesta.

LUE MYÖS:

Esapekka Lappi rysäytti pahasti ulos! Hyundai-kuski törmäsi puuhun

LUE MYÖS: Esapekka Lappi kommentoi nyt rajua ulosajoaan – "Hyvä, että ollaan hengissä"
LUE MYÖS: Kalle Rovanperä rajusti ympäri Suomen MM-rallissa! Tältä hurja tilanne näytti

Lappi oli neljän erikoiskokeen jälkeen neljäntenä 9,2 sekuntia perässä kisaa tuolloin johtanutta Toyotan Kalle Rovanperään ja 0,3 sekuntia jäljessä palkintokorokesijaa, kunnes viidennellä ek:lla rysähti. Suomalaiskuski ajautui ulos tieltä ja osui täydessä vauhdissa tien reunassa olleeseen koivuun.

– Ei kerkeä jarruttaa yhtään. Siihen se jysähtää, heti ensimmäiseen tien poskessa olevaan koivuun. Auto pysähtyy täydestä vauhdista, Ketomaa sanoo.

Esapekka LappiEsapekka Lapin Rally1-auto koki pahoja vaurioita ulosajossa. Kuva: Risto Laukkanen

Draamaa nähtiin myös kahdeksannella erikoiskokeella, kun Toyotan Kalle Rovanperä lensi katolleen ja auton takaosa romuttui rajusti. 

– Se, mikä näissä molemmissa törmäyksissä on erittäin hienoa, että kuljettajat ovat kunnossa. Se on kuitenkin tässä hommassa kaikkein tärkeintä. Ralliautot osoittaa tuon huikean turvallisuutensa, Ketomaa toteaa.

Perjantaina ajetaan vielä kaksi erikoiskoetta. Kilpailun johdossa on kahdeksan ek:n jälkeen Toyotan Elfyn Evans.

Janne FermEsapekka Lappi ja kartanlukija Janne Ferm (kuvassa) selvisivät rytäkästä vammoitta. Kuva: Risto Laukkanen

LUE MYÖS: Toyota-pomo jakoi tilanneraportin Kalle Rovanperän rajusta ulosajosta – ralli jatkuu

OSALLISTU! Oletko paikalla Jyväskylän MM-rallissa ja sait kuvattua jotain mielenkiintoista? Lähetä uutiskuva tai video osoitteessa www.mtvuutiset.fi/lukijankuvat TAI WhatsAppissa suoraan numeroon 0405785504. Parhaat otokset julkaistaan MTV Uutisten verkkosivuilla ja C Moren rallilähetyksissä.

 

Lisää aiheesta:

Uudet kuvakulmat näyttävät Esapekka Lapin kolarin rajut jäljet"Mitä ihmettä!" – Suomalaiskuskeilla karmeaa epäonnea Jyväskylän MM-rallissa, kaksi käsittämätöntä tilannetta peräjälkeenEsapekka Lappi kommentoi nyt rajua ulosajoaan – "Hyvä, että ollaan hengissä"Esapekka Lappi rysäytti pahasti ulos! Hyundai-kuski törmäsi puuhunEsapekka Lappi puhui hiipivistä möröstä – "Betoni pelottaa, voi kuulostaa tyhmältä"Esapekka Lappi jakoi hilpeän otoksen Suomen MM-rallin palkintokorokkeelta – näky oli mitä erikoisin: "Vuoden urheilukuva!?"
MM-ralliSuomen MM-ralliEsapekka LappiMoottoriurheiluUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • ti06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"