Yhä useampi haluaa synnytykseen avuksi oman doulan. Synnytyksessä äidin henkisenä tukena olevasta doulasta on apua koko perheelle.
– Doulalla on synnytyskokemusta ja taitavat kädet, hän on yhtä aikaa ystävä ja luotettu olematta kuitenkaan liian lähellä.
Tätä mieltä on doula Veera Gindonis, joka on toiminut doulana vuodesta 2006. Tutkijaeläinlääkärinä työskentelevän Gindoniksen toinen ammatti on Suomessa vielä enemmistölle tuntematon. Viime vuonna noin sadassa synnytyksessä HUS:in alueella oli apuna doula, kun synnytyksiä on vuodessa yhteensä noin 18 000.
Doulalla on syntymässä oma ainutlaatuinen tehtävänsä naisen ja perheen luotettuna tukijana. Hän on koulutetut käytännön kädet ja informaatiovarasto, josta ammentaa tietoa etukäteen ja vaihtoehtoja synnytyksen edetessä. Doulan voi ottaa mukaan millaiseen synnytykseen tahansa: hänestä on hyötyä sekä puolison kanssa synnyttävälle että yksinodottajalle, sekä ensisynnyttäjälle että jo useamman lapsen äidille.
– Kaikenlaiset synnyttäjät voivat hyötyä doulasta, Gindonis kertoo.
Doula tapaa synnyttäjän yleensä pari-kolme kertaa ennen synnytystä, jolloin keskustellaan muun muassa erilaisista synnytysvaihtoehdoista. Doulan tehtävä ei ole tuputtaa naiselle omia näkemyksiään, vaan etsiä tapoja, jotka tuntuvat synnyttäjästä omanlaiselta. Doulan tietovarantoa kannattaa toki hyödyntää, sillä koulutettu doula tietää, miltä normaali synnytys näyttää ja on lääkkeettömän kivunlievityksen taitaja.



