Sveitsin joukkueella juhlatunnelmat

Sveitsin pelaajat iloitsevat, Photo: David Cannon/Getty Images Sport
Sveitsin pelaajat iloitsevat, Photo: David Cannon/Getty Images SportGetty Images Sport
Julkaistu 24.06.2006 04:20(Päivitetty 24.06.2006 04:50)

Sveitsin 2-0-voitto Etelä-Koreasta perjantaina Hannoverissa oli suuri asia maan jalkapalloilulle. Voitto Etelä-Koreasta tiesi Sveitsille jatkoonpääsyä G-lohkon voittajana MM-kisoissa, ja se nostatti suuria tunteita pintaan. Jakob Kuhnille Etelä-Korea -ottelu oli 50:s Sveitsin maajoukkueen päävalmentajana.

- Tunnetta on vaikea kuvailla. Olen kiitollinen, tyytyväinen ja iloni on huimaava. Mutta iloitsen ennen kaikkea kaikkien toisten puolesta. On mieletöntä, mitä olemme täällä saaneet yhdessä joukkueena aikaan. Tällaista ei tapahdu kenties sataan vuoteen, Kuhn vuodatti tuntojaan blick.ch -internet-sivuilla.

Ainoana 32:sta lopputurnausjoukkueesta Sveitsi ei päästänyt alkulohkon kolmessa ottelussa maaliakaan. Maanantaina se kohtaa neljännesvälierissä Ukrainan.

- Tämä on fantastista, mutta joukkue on sen ansainnut. Varmasti meillä on maanantaina Ukrainan vastaan mahdollisuus (voittoon). Meidän itseluottamuksemme on huikea, Kuhn kuvaili ja sanoi Sveitsin voivan nyt ilmaista kansallistuntonsa.

Sveitsin pelaajat riemuitsivat Etelä-Korea -ottelun voitosta, mutta vakuuttivat, etteivät vielä tyydy tähän menestykseen.

- Me ylsimme jälleen valtavaan suorituksen tänään (perjantaina). Sveitsiläinen jalkapallo on edistynyt viime vuosina. Työ alkaa kantaa hedelmää. Meidän pitää nyt virkistyä neljännesvälieriin Ukrainaa vastaan, puolustaja Johan Djourou kertoi blick.ch -sivuilla.

- Ansaitsimme voiton. Nyt olemme ylpeitä siitä, että olemme 16 parhaan maan joukossa. Pelasimme hyvin ensimmäiset pelit, emmekä päästäneet omiin maaliakaan. Nyt yritämme valloittaa maailman, hyökkääjä Alexander Frei iloitsi ja käänsi katseet tuleviin haasteisiin.

(MTV3)

Lue myös:
Frein maali kiihdytti tunteita Sveitsi - Etelä-Korea -pelissä
Sveitsi nujersi Etelä-Korean ja otti G-alkulohkon voiton
Sveitsi ja Ranska jatkoon G-alkulohkosta