Suomen Tunisian suurlähettiläs Tiina Jortikka-Laitisen mukaan suomalaiset turistit sijaitsevat melko rauhallisilla alueilla Tunisiassa. Hänen mukaansa myös suomalaiset matkanjärjestäjät seuraavat tarkasti tapahtumien kehittymistä.
- Eniten suomalaisia on Soussessa ja Hammametissa. Soussessa tilanne on ollut hyvinkin rauhallinen, Hammametissa on tänään ollut muutamia mellakoita, mutta suomalaiset eivät ole olleet minkäänlaisessa vaarassa. Jortikka-Laitinen kertoo puhelimitse MTV3:n uutisille.
Uutistoimistot kertoivat aiemmin tänään, että maasta on evakuoitu muun muassa britti- ja saksalaisturisteja.
- Kyseessä eivät ole valtioiden järjestämät evakuoinnit vaan yksittäisten matkanjärjestäjien halu palauttaa matkustajia kotimaahansa.
Mielenosoitusten ja mellakoiden lisäksi Tunisiassa levottomuutta lisäävät ilkivalta ja ryöstelyt.
(MTV3)
Katso Janne Hopsun juttu ja suurlähettiläs Tiina Jortikka-Laitisen haastattelu
Sumo video id
Tunisiaan julistettiin hätätila - turvallisuusjoukoilla lupa ampua
Suomalaisia ei vielä evakuoida Tunisiasta
Saksalaisia turisteja evakuoidaan Tunisiasta
Niinistön Tunisian-matkaa joudutaan pohtimaan levottomuuksien takia