Kunta kaatoi 300-vuotiaat ikimännyt koulun pihasta Enontekiöllä – nyt puhuu johtaja

Enontekiö puut 1
Erälukion pihasta kaadettiin neljä mäntyä turvallisuussyistä, Enontekiön kunta kertoo.LUKIJAN KUVA
Julkaistu 14.06.2025 16:16
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Enontekiöllä niin kutsuttujen ikimäntyjen kaataminen koulun pihasta sai monet ihmetyksiin. 

Enontekiöllä Erälukion ja Hetan peruskoulun pihasta kaadettiin keskiviikkona yllättäen neljä niin kutsuttua ikimäntyä eli pohjoisilla alueilla hitaasti kasvavia puita. Tapaus puhututtaa ja ihmetyttää paikallisia, sillä männyt olivat terveitä sekä olleet maamerkkinä koulukeskuksen pihassa jo satojen vuosien ajan, MTV:lle kerrotaan Enontekiöltä.

Enontekiö puut 2Kuva ennen...LUKIJAN KUVA

Enontekiö puut 3...ja jälkeen.LUKIJAN KUVA

Alueen historiaa tunteva Aarne Kultima kertoo muistavansa kyseiset männyt 1950-luvun lopulta, kun oli itse vielä koululainen. 

– Kyllä niitä puita on halailtu keskikoulussa. Tuo männikkö oli jo, kun ensimmäisiä sähkölinjoja vedettiin Hettaan. Jo silloin puhuttiin, että vanhimmat männyt olisivat 300 vuotta vanhoja. 

Enontekiö puu 4Suurimman kaadetun männyn ikä oli 350–380 vuotta, kertoo MTV:lle paikan päällä vuosirenkaista laskemassa käynyt.LUKIJAN KUVA

Lue myös: UKK-puiston tautitapausten määrä noussut yli neljäänkymmeneen

Syynä turvallisuus

Enontekiön kunnan tekninen johtaja Kimmo Lämsä vastaa, että neljä mäntyä kaadettiin turvallisuussyistä. 

– Turvallisuus- ja terveysuhan perusteena on puiden oksistoon kertyvä tykkylumi, jonka kertyminen vaihtelee vuosittain, mutta jonka kertyminen ja kehittyminen on lisääntynyt vuosien aikana myös tällä alueella.

Tykkylunta voi kertyä puihin useiden tuhansien kilojen painosta ja jossain vaiheessa lumi tulee alas, joskus isoinakin paakkuina, Lämsä kertoo.

– Toisinaan oksien kantokyky loppuu ja lumen matkassa tulee suuriakin oksia alas. Kuten osasta poistetuista puistakin, oli suuriakin oksia revennyt rungosta saakka irti, Lämsä viittaa kaadettuihin puihin.

Puut sijaitsevat koulun pihalla, jota käyttävät niin ylä- ja alakoulujen oppilaat, henkilökunta sekä muut vapaa-ajan viettäjät. Alueella sijaitsee myös kirjasto sekä liikuntahalli. 

Enontekiö puut 4Kuva ennen...LUKIJAN KUVA

Enontekiö puut 3...ja jälkeen.LUKIJAN KUVA

Toisinaan maisemaa muuttaviin toimenpiteisiin, esimerkiksi puun kaatamiseen, tarvitaan rakentamislaissa mainittu maisematyölupa (Rakentamislaki, 53 §:n 2 momentti). Lupaa ei kuitenkaan tarvita, jos toimenpide on vähäinen. 

Niin oli myös Erälukion ikimäntyjen kohdalla, Lämsä vahvistaa MTV:lle. 

– Alue on Hetan asemakaava-alueella, eikä asemakaavassa ole suojelumerkintää. Vähäisestä puiden poistosta kuten muustakaan operatiivisesta toiminnasta, ei tiedoteta erikseen.

Lämsä kertoo, että ymmärtää asiasta aiheutuneen mielipahan, mutta toivoo, että asia ymmärrettäisiin myös yhteisen ja yleisen turvallisuuden kannalta. 

Lue myös: 

Lapin kesä kuumin 2 000 vuoteen

"Ei herkille!" – Joonas hoiti kalareissulla poliisin käskystä ällöttävän asian, joka vahvisti kettuihin liittyvän sanonnan

Tuoreimmat aiheesta

Enontekiö