Sutil syytti kolarista Kovalaista

Adrian Sutil, Photo: Clive Mason/Getty Images Sport
Adrian Sutil, Photo: Clive Mason/Getty Images SportGetty
Julkaistu 04.10.2009 11:20

Force India -tallin Adrian Sutil pistää Japanin F1-osakilpailussa McLaren-kuski Heikki Kovalaisen kanssa ajamansa kolarin suomalaiskuskin piikkiin.

Sutil yritti ohittaa Kovalaista pitkään jatkuneessa taistelussa, mutta kaksikon autot osuivat toisiinsa ja saksalaiskuski spinnasi ulos radalta menettäen mahdollisuutensa hyvään sijoitukseen. Sutilin mukaan hän oli päässyt tilanteessa jo Kovalaisen edelle.

- Mikä pettymysten kisa. Startti oli onnistunut ja pystyin pitämään sijoitukseni, mutta sitten putosin yhdeksänneksi ja juutuin Kovalaisen perään. Olin jo hänen edellään shikaanissa, mutta sitten hän leikkasi takaisin ja spinnasin ulos. Kisani loppui oikeastaan siihen, harmitteli Sutil.

Sutil uskoi omanneensa kisassa mahdollisuudet hyvään tulokseen.

- Tämä on tietenkin pettymys, koska uskoin meillä olleen erittäin hyvät mahdollisuudet menestyä tänään hienosti ja kerätä muutamia pisteitä. Nyt katseet täytyy suunnata Brasiliaan. Rata on hyvin samankaltainen kuin Suzuka, ja automme on ollut sellaisilla kilpailukykyinen, kertoi Sutil.

(MTV3)

Katso kaikki F1-kisan huippuhetket MTV3 Katsomosta

Katso Sutilin ja Kovalaisen kolari MTV3 Katsomosta:

Sumo video id

Tuoreimmat aiheesta

Japani 2009