Suomen urheiluliiton SUL:n keihäänheiton lajivalmentajan Kari Ihalaisen valmentajauran unelma oli lähellä täyttymystä sunnuntaina Zürichin EM-kisoissa.
- Silloin joskus kun aloitin nämä hommat, sanoin Korjuksen Tapsalle, että minä unelmoin siitä, että suomalaiset ottavat joskus kolmoisvoiton. Nyt se oli todella lähellä, Ihalainen sanoi.
Ihalaisen mukaan suomalaisten keihäsasiantuntemus oli apuna, kun Antti Ruuskanen, Tero Pitkämäki ja Lassi Etelätalo ottivat EM-kisoista kultaa, pronssia ja neljännen sijan.
Ihalainen yllättyi, kun kesän mittaan tasaisen varmasti esiintyneet saksalaisheittäjät Andreas Hoffmann ja Thomas Röhler eivät kyenneet taistelemaan suomalaisia vastaan. He jäivät tuloksiin 77,42 ja 70,31
- Näin tuossa Saksan maajoukkuevalmentajaa Boris Henryä, ja hän kyseli, millaiset piikit meillä oli piikkareissa. Heillä oli käytössä tylpempikärkiset piikit, kun taas suomalaiset heittivät teräväkärkisillä piikeillä, Ihalainen kertaili.
Ruuskasen heittoja kokenut valmentaja katseli tyytyväisenä.
- Antti malttoi juosta lyhyellä vauhdilla ja sai heitot tulemaan ihan eri korkeuksiin kuin normaalisti. Tuosta vauhdista hän ehti tekemään heiton. Vain yksi Antin heitosta meni suorasuuntaukseksi, mutta sekin kantoi 83 metriä.