Suomen alppinaisilla raju kisa keskenään

Sanni Leinonen ja Tanja Poutiainen (Kuva: Markku Ulander/Lehtikuva)
Sanni Leinonen ja Tanja Poutiainen (Kuva: Markku Ulander/Lehtikuva)Lehtikuva
Julkaistu 22.10.2009 16:31(Päivitetty 22.10.2009 17:20)

Tanja Poutiaisella ja Sanni Leinoselle on huikea keskinäinen kilpailutilanne.

- Naisten tiukka kaksinkamppailu on jatkunut treeneissä koko syksyn. Sain naisten valmentajalta keskiviikkona kommentit viimeistelyleiriltä, se kieli tyytyväisyydestä, lajipomo Janne Leskinen kertoi MTV3:lle.

Poutiainen on ollut vuosia maamme ykkösnainen alppihiihdossa. Samalla rovaniemeläinen on yksi koko maailman tasaisimmista alppisuorittajista.

- Tanjan tekeminen on hämmästyttävän tasaista vuodesta toiseen. Hän elää kontrolloitua ja määrätietoista urheilijan elämää. Siinä on kova ammattiurheilijan kokonaispaketti, Leskinen sanoi.

Leinonen haastaa

Leinonen kolkuttelee kuitenkin jo Poutiaisen Völkl-suksien kannoilla. Ja hakee paikkaa ohitukseen.

- Sanni on siinä pisteessä uraa, että hän alkaa olla valmis haastamaan Tanjan pitkässä juoksussa. Sanni on parikymppinen, ja kokenut jo urallaan nopean nousun huipulle ja sitä seuranneen alamäen. Erityisesti pujottelussa hän on korkealla tasolla kansainvälisestikin, Leskinen muistutti.

Viime keväänä Leinonen oli MM-kisojen pujottelussa seitsemäntenä ensimmäisen kierroksen jälkeen.

- Se kertoo potentiaalista. Kun Sanni saa kaksi onnistumista samaan päivään, niin hän on korkealla, Leskinen uskoi.

Lue myös:
Lajipomo Leskinen pelkää: Kallen ura loppuu aikaisin
Palander: "En ole miettinyt lopettamista"
Suomen maajoukkueessa käsittämätön kolhusuma
Sandell ja Leinonen - oikealla tavalla asennevikaiset
Alppihiihdon maailmancup-avaus MTV3:lla

Tuoreimmat aiheesta

Hiihtolajit